Direcția Generală de Asistență Socială și pentru Protecția Copilului Suceava din cadrul Consiliului Județean se mîndrește cu o acțiune reușită a Centrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică din satul Sasca Mică, aflat în comuna Cornu Luncii. Se mîndrește, pentru că altfel nu ar fi trimis un comunicat de presă prin care a anunțat că, pe 8 Martie, centrul a găzduit spectacolul ,,Sărbătoarea mărțisorului”, în care au evoluat beneficiari și angajați ai unității. Potrivit directorului executiv al DGASPC, Nadia Crețuleac, programul a conținut cîntece și dansuri populare specifice zonei etnografice, ”mărțișoare muzicale” și un microrecital de muzică clasică oferit de Lucian Afilipoaei, meloterapeut în cadrul centrului de la Sasca Mică. Pe de altă parte, Nadia Crețuleac a transmis că trupa de teatru de păpuși a centrului de la Sasca Mică urmează să susțină un spectacol la o grădiniță din Fălticeni. Așadar, oamenii aceștia cu probleme de sănătate speciale pot să realizeze spectacole împreună cu angajații centrului. Așadar, există o bună conexiune între aceștia. În plus, se știe că există o bună conexiune între cei internați în acest centru și comunitate. Oamenii din centru sînt considerați ca fiind membri ai comunității din Cornu Luncii. Și atunci de ce se dorește reducerea drastică a numărului de beneficiari din acest centru, și anume de la 400 la 50? Pentru că așa spune nu-știu-ce directivă gîndită de niște conțopiști de la București ori de la Bruxelles? Centrul de la Sasca Mică a fost dezvoltat cu ajutorul unor nemți, care au venit în România cu modelul lor de succes cu ani în urmă. Centrul acesta a însănătoșiți mulți oameni care au fost internați acolo și a luat de pe umerii multor familii povara reprezentată de acești oameni cu probleme deosebite de sănătate. Înainte de a păstra doar 50 de oameni și a-i fugări pe ceilalți, întrebați-i pe ei, familiile lor și comunitatea din Sasca Mică dacă sînt de acord cu așa ceva. Luați și aveți grijă în continuare de acești oameni! Parcă la centrul de la Sasca Mică erau 60 de hectare de teren arabil în arendă care erau lucrate cu tractoarele și utilajele agricole aduse din Germania. Se asigurau cartofii de consum și se și vindeau la centre din cinci județe. Se creșteau sute de porci, păsări, găini, vaci de lapte și capre, pentru ca bolnavii să mănînce bine. Un om cu probleme psihice are nevoie de mîncare, nu glumă. Cu 16 lei, cît este norma de hrană zilnică, ce-i poți da unui om de mîncare? Cei internați la centrul din Sasca Mică făceau terapie cu ajutorul animalelor. Se mai face o astfel de terapie? Se mai lucrează de grădinile de legume? Luați și hrăniți-i și îngrijiți-i în continuare pe toți cei de la Sasca Mică și nu vă gîndiți să-i fugăriți, pentru că oamenii aceștia se simt bine împreună, o dovadă în acest sens fiind spectacolul prezentat cu ocazia zilei de 8 Martie.
Aveți milă de niște oameni amărîți! Îngrijiți-i și lăsați-i acolo unde sînt pe oamenii de la centrul special de la Sasca Mică!
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: 8 martieCentrului de Recuperare și Reabilitare Neuropsihiatrică Sasca MicăDGASPC Suceava
Related Content
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026
Fotografia unor copii și părinți suceveni, definiția în imagini a bucuriei
By
Toni
16 iunie, 2026
Critică-l pe Ciprian Anton, dar de ce îl înjuri și îl calci în picioare?
By
Toni
15 iunie, 2026