Nu știu ce mai face acel comitet înființat de municipalitatea suceveană pentru a se ocupa de problema pădurilor-parc Șipote și Zamca, dar sper că face bine. Sper că toți membrii comisiei sînt sănătoși și puși pe fapte mari, astfel încît cartea de istorie a Sucevei să-i cuprindă între coperțile sale la paginile scrise cu litere de aur. Hai că am cam exagerat. Dacă vorbim despre păduri-parc nu trebuie decît să ne uităm peste gard să vedem cum au tratat alții aceste zone cu verdeață. De exemplu, în Frankfurt există cel puțin un astfel de parc. Unul întins pe foarte multe hectare, poate mai multe decît Șipote și Zamca la un loc. Dar nu mărimea contează în cazul de față. În acest parc omul a intervenit foarte puțin. Prin parc șerpuiesc niște alei care nu sînt asfaltate decît din loc în loc. În rest, peste alei a fost așternut un strat subțire de pietriș, iar atunci cînd plouă se cam face noroi. Cu ocazia diferitelor sărbători ale comunității ori în zilele de la sfîrșit de săptămînă parcul este plin de oameni care stau la un sandwich și la o bere, în timp ce copiii aleargă de colo-colo. Nu tot parcul este luminat, iar din loc în loc municipalitatea a pus bănci și a montat cîteva sculpturi interesante. În mai toate zilele anului, mai mult dimineața și seara, aleile, care, repet, nu sînt asfaltate, sînt traversate de bicicliști ori de oameni care aleargă. Totodată, mașinile de gunoi umblă mereu prin parc. În pădurea-parc la care fac referire nu există locuri de joacă special amenajate și nici chioșcuri sau terase. Bun, acesta este un model de pădure-parc, dar mai sînt și altele, unde municipalitățile au intervenit mai serios în speranța că vor mulțumi mai multe gusturi. Minimalist vorbind, în cele două parcuri ale Sucevei ar trebui făcută curățenie, trebuie echipe de întreținere, se fac niște alei pietruite pentru bicicliști, atleții amatori și oamenii care vor să se plimbe, se montează bănci, se pun niște becuri și gata parcul. În aceste condiții, cred că acea comisie înființată de municipalitate este prea stufoasă. Și unde este prea mult stuf oamenii se încîlcesc în el, ceea ce înseamnă că lucrurile sînt tărăgănate și se iau greu decizii. Un pic de societate civilă și un pic de peisagiști ajunge pentru comisia asta. Altfel, după ce am așteptat 20 de ani să treacă pădurile-parc la municipalitate o să mai stăm încă 20 de ani ca să se amenajeze parcurile Șipote și Zamca.
Comisie stufoasă, Parcul Șipote mai așteaptă
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: Frankfurtpădure-parcȘipoteSuceavaZamca
Related Content
Municipiul Suceava. Hărmălaia care putea fi evitată
By
Toni
24 iunie, 2026
Suceava nu a uitat că a primit sprijin atunci cînd i-a fost greu
By
Toni
23 iunie, 2026
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026