Casa Corpului Didactic își are sediul într-o clădire bătrînă cu acoperișul de lînă situată pe Aleea Nucului. A unui nuc care e mai tînăr decît clădirea unde este înghesuită Casa Corpului Didactic. Chipurile, acolo este și sediul Centrului Județean de Excelență. Doar chipurile, pentru că unde să încapă cei aproape 100 de profesori și sutele de elevi foarte buni la învățătură care participă la ore. Alta ar fi fost situația dacă s-ar fi terminat noul sediul al CCD-ului. Proiectul a început să fie făcut în 2008, iar lucrările de construcție au demarat în 2012. Numai că mult treabă nu s-a făcut din lipsa finanțării. Bașca faptul că noul sediu a fost aruncat undeva în cîmp, pe la Șcheia, departe de drum, dar și de rețelele de utilități. Totuși, dacă tot au început lucrările, poate se va încumeta cineva să le și termine. Păcat de proiectul care am înțeles că este foarte frumos, dar și de banii băgați în ziduri pînă acum. Casa Corpului Didactic nu este un moft. Profesorii din tot județul au nevoie de un loc unde să se întîlnească pentru a face schimburi de idei, iar Centrul de Excelență are nevoie de un loc al său. În prezent, centrul acesta este împrăștiat în patru locuri: la colegiile naționale ”Ștefan cel Mare”, ”Petru Rareș” și ”Mihai Eminescu” și la Școala Gimnazială nr. 3. Tare le mai place autorităților să se laude cu rezultatele obținute la diferite concursuri de elevi, care, evident, sînt coordonați de niște profesori. Corpul profesoral și parte dintre cei mai buni elevi ai județului merită mai mult. Merită mai mult decît un proiect abandonat în mijlocul cîmpului. Noul director al Casei Corpului Didactic, Traian Pușcă, ar trebui să scape de complexul profesorului adus de la o școală de la țară în fruntea unei instituții din municipiul reședință de județ. Domnul Pușcă ar trebui să bată cu putere la ușa pefectului Alexandru Moldovan și la cea a președintelui Consiliului Județean, Gheorghe Flutur, și să ceară reluarea lucrărilor la noul sediu al CCD. La ușa șefului Inspectoratului Școlar, Grigore Bocanci, să nu meargă, pentru că acolo ar bate degeaba.
Corpul profesoral și cei mai buni elevi suceveni merită mai mult
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: Alexandru MoldovanCasa Corpului Didactic SuceavaCentrul Județean de Excelență SuceavaGheorghe FluturTraian Pușcă
Related Content
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026
Fotografia unor copii și părinți suceveni, definiția în imagini a bucuriei
By
Toni
16 iunie, 2026
Critică-l pe Ciprian Anton, dar de ce îl înjuri și îl calci în picioare?
By
Toni
15 iunie, 2026
Reacția elegantă a Primăriei ”unității militare” Suceava și unele comentarii
By
Toni
12 iunie, 2026