O firmă din Spania s-a angajat să elaboreze gratuit documentaţia pentru reabilitarea Curţii Domneşti din Suceava, după care se vor căuta fonduri europene pentru executarea lucrărilor. Proiectul privind Curtea Domnească ar urma să prevadă amenajarea de alei moderne şi acoperirea cu sticlă a monumentului istoric. Despre asta era vorba în februarie 2011. Firma spaniolă ”Arena” a elaborat proiectul referitor la reabilitarea Curții Domnești, investiția fiind estimată la 17 milioane de euro. Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului a anunţat realocarea de fonduri în cadrul Programului Operaţional Regional, iar proiectul de la Suceava ar putea găsi finanțare în cadrul Măsurii „Valorificarea durabilă a patrimoniului cultural”. Despre asta era vorba în februarie 2012. Curtea Domnească a fost inclusă în Programul Național de Restaurare a Monumentelor Istorice. Se întîmpla în iunie 2019. Curtea Domnească se află în centrul-centrului municipiului Suceava și zace abandonată și în ziua de astăzi. Știm că la ”tăți ni-i greu”, inclusiv Primăriei Suceava, care n-are bani de nici unele. Dacă este întrebată de bani, administrația municipiului reședință de județ se grăbește să-ți arate buzunarele goale de te-apucă mila și-ți vine să plătești de 10 ori taxele și impozitele locale, și să înfiezi cîțiva angajați ai municipalității. În schimb, la capitolul organizare Primăria Sucevei stă din ce în ce mai bine. În urmă cu cîteva săptămîni s-a stabilit ca la nivelul Primăriei Suceava să funcționeze o Comisie Tehnică de Amenajare a Teritoriului și Urbanism. Aceasta are în componență două substructuri, și anume Comisia Operativă de Urbanism și Comisia de Estetică Urbană. Poate că aceste comisii vor găsi soluția pentru ca monumentul istoric din centrul-centrului orașului să fie redat orașului. Pînă să găsească fonduri guvernamentale sau europene în valoare de milioane de euro, poate aceste comisii înțesate de specialiști vor găsi soluții și bani pentru Curtea Domnească. Știm că la ”tăți ni-i greu”, inclusiv Primăriei Suceava, dar bani pentru un panou cu informații și o platformă de pe care publicul să admire ruinele Curții Domnești în serile frumoase de vară poate s-or găsi. Deocamdată, lăsată de izbeliște, Curtea Domnească este Curtea deloc Domnească.
Curtea deloc Domnească din centrul Sucevei
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: Curtea Domnească Suceavafonduri europenefonduri guvernamentalePrimăria Suceava
Related Content
Municipiul Suceava. Hărmălaia care putea fi evitată
By
Toni
24 iunie, 2026
Suceava nu a uitat că a primit sprijin atunci cînd i-a fost greu
By
Toni
23 iunie, 2026
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026