Activitatea de parlamentar l-a cam stors de puteri pe Dumitru Mihalescul. Cînd era deputat PNL de Rădăuți, domnul Mihalescul bătea toba de fiecare dată cînd partidul său făcea cîte un ou, chiar dacă acesta era mic. Acum, acesta pare că nu mai poate ține toba la gît și bețele în mînă. Că dacă ar fi putut ar fi bătut toba că la Rădăuți s-a deschis consulatul Coreei de Sud, iar domnia sa este consulul onorific. Și era normal să o bată. Însă, domnul Mihalescul s-a limitat să anunțe cu timiditate pe pagina sa de Facebook că s-a întîlnit cu ambasadorul Republicii Coreea la București în noua sa calitate de consul onorific al acestei țări. Să fie într-un ceas bun. Pe cînd era parlamanentar, domnul Mihalescul a fost membru al grupului de prietenie cu Coreea și i-a însoțit de fiecare dată pe oficialii coreeni veniți în județul nostru. De regulă, veniți la invitația domniei sale. Cred că nu are rost să spun că Republica Coreea este una dintre forțele economice mondiale. O apropiere de Coreea de Sud este și politically correct, această țară fiind un aliat al Statelor Unite ale Americii și al Vestului Europei, și nu este ca și cum domnul Mihalescul ar reprezenta China, să spunem. Nu știu cît poate face un consul onorofic, însă faptul că o țară îți acordă o asemenea onoare înseamnă ceva. Onorific, onorific, dar domnul Mihalescul poate ajunge la niște persoane importante din țara aflată la mii de kilometri distanță de România. În contextul războiului ruso-ucrainean, cu siguranță că sud-coreenii vor dori să-și mute afacerile din cele două țări. Una dintre variante ar putea fi România, vecina Ucrainei. Autoritățile județene ar trebui să-l ”exploateze” pe Dumitru Mihalescul. Autoritățile sucevene ar trebui să profite de faptul că la Rădăuți, și nu la Cluj, la Iași ori la Craiova, s-a deschis un consulat onorific și să încerce să atragă investiții sud-coreene. De vizite de complezență în timpul cărora să se bea vișinată, să se mănînce plăcinte poale-n brîu și să se spună vorbe frumoase Suceava este sătulă.
”Exploatați-l” pe Dumitru Mihalescul!
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: consulatCoreea de SudDumitru MihalesculRădăuți
Related Content
Suceava nu a uitat că a primit sprijin atunci cînd i-a fost greu
By
Toni
23 iunie, 2026
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026
Fotografia unor copii și părinți suceveni, definiția în imagini a bucuriei
By
Toni
16 iunie, 2026