Fără măști în spațiile publice!

Deputatul USR-PLUS de Suceava, Radu Ciornei, a spus, tot el a auzit. Bine, au auzit și alții, dar nu cine trebuie. La finele lunii aprilie, într-o postare publică, domnul Ciornei spunea: ”După ce la mijlocul lunii Martie am prevăzut tendința județului Suceava de a deveni verde aprins (datorită infectării masive și a vaccinării) prin atingerea unei faze inițiale a imunității de masă, datele din aceste zile îmi susțin acea părere bazată pe calcule și evaluări epidemiologice. Suceava este la un neverosimil 0.62 la mie. Gradul de ocupare a paturilor din principalele spitale COVID (Suceava și Rădăuți) este din ce în ce mai scăzut. Toate aceste concluzii mă fac să ies din nou în spațiul public cu cerința de reglementare clară a purtării maștii în spațiile libere, neaglomerate. Este inadmisibil ca această restricție să nu fie bazată pe realități epidemiologice, ci pe impuneri arbitrare, generale”. Conform datelor oficiale din data de 12 mai, rata de infectare în județul Suceava ajunsese la un neverosimil, vorba domnului Ciornei, 0,28 la mia de locuitori. În municipiul Suceava avem un procent neverosimil de 0,31 la mie. Nimic nu s-a întîmplat pînă acum cu campania deputatului Ciornei căreia îi putem spune ”Fără măști în spațiile publice!”. Degeaba domnul Ciornei este coleg de partid cu ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, un ministru care ar trebui să aibă un cuvînt greu de spus în ceea ce privește măsurile restrictive. Mă gîndesc ce-ar fi fost oare dacă ministrul Sănătății ar fi fost de la PNL, iar președintele PNL al Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, sau deputatul liberal de Suceava Ioan Balan ar fi cerut argumentat renunțarea la măști în spațiile deschise. Poate problema s-ar fi rezolvat fiind vorba despre un partid cu rădăcini mai vechi în politica românească și despre doi politicieni cu mai multă experiență.

Exit mobile version