Președintele PSD Suceava, senatorul Ioan Stan, are dreptate atunci cînd spune că ministrul Energiei, Virgil Popescu, ar trebui să vorbească mai puțin și să facă mai mult. Nu este suficient că domnul Popescu liniștește lumea spunînd că va fi bine și la iarnă cald, cald în case. Căldura aia nu se face nu mai cu sobe pe lemne și cu calorifere electrice. Căldura se face și cu gaz metan, iar dacă n-ai gaz în depozite s-ar putea ca la iarnă oamenii să fie nevoiți să se încălzească doar cu declarațiile liniștitoare făcute de domnul ministru vara asta. Însă, la pachet cu această solicitare, domnul Stan ar fi trebuit să pluseze. Mi-a căzut în fața ochilor o declarație făcută în martie 2021, în timp ce minerii de la Crucea interpretau în subteran cîntecul de lebădă al exploatării de uraniu. Finalul declarației sună așa: ”Subliniez faptul că închiderea acestei exploatări este una greșită din punct de vedere strategic și vă solicit ca împreună cu specialiștii din ministerul pe care îl coordonați să găsiți soluții pentru a păstra acest sector minier deschis și în anii care vor urma. În fond, este ultima mină de uraniu activă în România și, odată închisă, vom pierde nu doar o mină, ci întreaga expertiză și experiență acumulate de-a lungul timpului, precum și posibilitatea de a mai forma alți specialiști în acest domeniu. Luînd în considerare domeniile în care poate fi folosit uraniul, considerăm că a renunța complet și la ultima exploatare de acest gen este o decizie nefericită pentru țară, indiferent de costurile pe care trebuie să le suportăm”. Cred că domnul Stan este de acord cu aceste cuvinte, pentru că îi aparțin. Între timp, mina a fost închisă. Însă, ea ar trebui redeschisă, în condițiile în care ministrul Energiei și cei împreună cu dînsul la guvernare, adică social-democrații lui Ioan Stan, ne-au amețit de cap că România poate și trebuie să devină independentă din punct de vedere energetic. Haideți, domnule Stan, pentru că România are nevoie de uraniul de la Crucea, iar oamenii din zonă și primăria au nevoie de bani. Cred că ați aflat că localitatea Crucea s-a prăbușit după închiderea minei.
Haideți, domnule Stan, și cu redeschiderea minei de la Crucea!
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: ioan stanMina CruceauraniuVirgil Popescu
Related Content
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026
Fotografia unor copii și părinți suceveni, definiția în imagini a bucuriei
By
Toni
16 iunie, 2026
Critică-l pe Ciprian Anton, dar de ce îl înjuri și îl calci în picioare?
By
Toni
15 iunie, 2026