Pe 7 ianuarie 2021, în plină pandemie, președintele Asociației de Psihiatrie Socială din România, medicul sucevean Alexandru Paziuc, declara la Radio Top: „Oamenii au fost perturbați de izolare și de faptul că au fost puși într-o altă condiție decît erau ei obișnuiți. Nu mai vorbim de școala online, care perturbă total modul de creștere și educare a copiilor. La copiii care au acum 10-11 ani, de exemplu, în 6-7 ani s-ar putea vedea o stare de frică accentuată, o tendință de izolare”. După cum veți vedea, domnul Paziuc a fost optimist cînd a spus 6-7 ani. La un an distanță, mai exact pe 22 ianuarie 2022, medicul psihiatru declara, tot la postul nostru de radio, că are tot mai mulți pacienți și adăuga: „Problemele țin de depresie, de anxietate, de tendința de izolare, de starea de irascibilitate, de stări de astenie, de oboseală, inapetență, scăderea interesului pentru activități simple, gospodărești sau profesionale, scăderea randamentului profesional. Sînt foarte multe lucruri care apar la persoanele care au avut COVID sau au avut de-a face cu persoane trecute prin acest episod”. Pe 5 aprilie 2022, Organizația ”Salvați copiii” a trimis un comunicat în care spune că ”doar o treime dintre elevii de clasa a VIII-a spun că se simt pregătiți pentru examenele naționale care urmează, 31% dintre copiii din învățămîntul secundar inferior și superior afirmă că au rămas în urmă cu materia școlară, în vreme ce aproape 60% dintre elevi fac meditații la cel puțin o materie. Cei mai mulți elevi se simt extenuați și copleșiți și consideră că în acest an școlar au avut nevoie de mai mult ajutor din partea profesorilor de la clasă. (…) Acestea sînt cîteva dintre datele sondajului realizat de Organizația Salvați Copiii, la capătul a doi ani de restricții, educație online și criză sanitară”. Nu s-a făcut și nu se face nimic pentru psihicul românilor mai mari sau mici, care psihic este afectat acum și de războiul din Ucraina. Medicul psihiatru Alexandru Paziuc a spus și tot el a auzit. Din păcate. Și acesta, iarăși din păcate, este abia începutul.
Medicul psihiatru Alexandru Paziuc a spus, el a auzit
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: Medicul psihiatru Alexandru PaziucOrganizația Salvați Copiii
Related Content
Autocarul Sucevei a luat-o înainte. Echipa trebuie să-l ajungă din urmă
By
Toni
26 iunie, 2026
Municipiul Suceava. Hărmălaia care putea fi evitată
By
Toni
24 iunie, 2026
Suceava nu a uitat că a primit sprijin atunci cînd i-a fost greu
By
Toni
23 iunie, 2026
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026