Foarte frumoasă atitudinea directorului societății de Transpot Public Local Suceava, Gabriel Petruc, care nu vrea să lase oamenii pe drumuri și le oferă o alternativă. Prin introducerea sistemului de e-ticketing, taxatoarele de pe mijloacele de transport în comun nu-și mai au rostul și faptul că flota de autobuze este aproape integral alcătuită din mijloace de transport electrice îi lasă fără obiectul muncii pe mecanicii auto. Este vorba despre meseriașii care cu eforturi mari au ținut în viață transportul public sucevean pînă la venirea autobuzelor electrice, reparînd la greu autobuzele clasice care aveau și cîte un milion de kilometri parcurși. Domnul Petruc cel bun la suflet a anunțat că două dintre doamnele taxatoare au făcut cursuri de șoferie și că vor conduce autobuze electrice mici. Totuși, nu e prea mult? Adică faci școala de șoferi și imediat devii șofer pe autobuz? Deci, nu vorbim despre dubițe cu care se transportă saci cu cartofi, pepeni sau funii de usturoi, ci vorbim despre autobuze cu care sînt transportați oameni. Și mai vorbim despre un oraș în care traficul este foarte aglomerat, iar pericolele pîndesc la tot pasul. Îți trebuie experiență ca să te descurci pe străzile din municipiul Suceava ca șofer amator, darămite atunci cînd ești răspunzător de integritatea fizică a atîtor oameni. Poate că domnul Petruc, fiind nou în funcție, se grăbește să se evidențieze în fața celor care l-au numit. Da, dar să se grăbească singur. Noroc că Gabriel Petruc nu este manager la Spitalul Județean Suceava, pentru că la cît de bun la suflet este nu le-ar fi dat afară pe doamnele infirmiere în cazul în care s-ar fi dovedit că acestea sînt prea multe. Probabil că domnul Petruc ar fi organizat un curs intensiv de medicină și le-ar fi angajat pe respectivele doamne pe post doctorițe, pentru că și-așa spitalul duce lipsă de medici. Nenorocul este acela că domnul Petruc este directorul TPL Suceava. Poate-l trage de mînecă cine l-a pus acolo și-i atrage atenția să nu mai fie atît de grăbit în a lua decizii importante.
Noroc că directorul TPL Suceava nu este managerul Spitalului Județean
-
By Toni

- Categories: Tableta zilei
- Tags: Gabriel PetrucTPL Suceava
Related Content
Municipiul Suceava. Hărmălaia care putea fi evitată
By
Toni
24 iunie, 2026
Suceava nu a uitat că a primit sprijin atunci cînd i-a fost greu
By
Toni
23 iunie, 2026
Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie
By
Toni
22 iunie, 2026
Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?
By
Toni
19 iunie, 2026
Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează
By
Toni
18 iunie, 2026
Primăria Sucevei ne-a lămurit - vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți
By
Toni
17 iunie, 2026