• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
vineri, 27 februarie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Actualitate

Discuții și întrebări, inclusiv despre Mihai Dimian, la mitingul profesorilor de la Cotroceni. Traian Pădureț: Gurile rele cam asta spun, că premierul caută un ministru al Educației executant

26 februarie, 2026
în Actualitate
0 0
”Salvă” de influențare a lui Ilie Bolojan și de intimidare a lui Mihai Dimian
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Zvonurile potrivit cărora rectorul Universității <Ștefan cel Mare> din Suceava, Mihai Dimian, ar putea prelua funcția de ministru al Educației au circulat intens în aceste zile, inclusiv în rîndul liderilor sindicali din țară. Subiectul a fost discutat și în timpului mitingului organizat la Palatul Cotroceni, miercuri, 25 februarie, unde au fost prezenți și reprezentanți ai învățămîntului universitar.

Profesorul Traian Pădureț, liderul Pro Educația Suceava, prezent la miting, a declarat la Radio Top că numele rectorului sucevean a fost asociat direct cu o decizie controversată a rectorilor privind diminuarea sporului pentru doctorat. Potrivit profesorului Pădureț, printre profesori se vorbește că în cadrul unei discuții între premierul Ilie Bolojan și reprezentanții Consiliului Național al Rectorilor, s-ar fi solicitat reducerea cheltuielilor la nivelul universităților, iar rectorii ar fi decis diminuarea sporului pentru doctorat.

Întrebat dacă a primit întrebări la miting vizavi de Mihai Dimian, domnul Pădureț a spus, în cadrul unei intervenții telefonice la Radio Top: ”Da. Și chiar reprezentanții federațiilor legau numele domnului rector de la Suceava exact de acea hotărîre a Consiliului Național al Rectorilor. Spuneau: <Domnule, în momentul în care tu vii și iei astfel de decizii, cum vei reacționa după aceea ca ministru al Educației? Pentru că ai făcut parte din acel Consiliu al Rectorilor, deci ai fost și tu de acord cu acea diminuare. Și acum vei veni ministru și ce vei face? Vei putea să ai o strategie proprie privind Ministerul Educației? Sau vei fi doar un executant al premierului?>”.

Liderul sindical a adăugat: ”Pentru că gurile rele cam asta spun, că premierul caută un ministru al Educației executant. Și de aceea nu prea a vrut nimic pînă acum”.

Referitor la discuția la decizia rectorilor, Traian Pădureț a spus: ”Probabil că premierul Bolojan le-a cerut o tăiere a cheltuielilor la nivel de universități și au luat decizia, domnii rectori, tocmai de a diminua acel spor pentru doctorat”.

Întrebat cu cît se diminuează sporul, liderul Pro Educația Suceava a explicat: ”La jumătate, ținînd cont de suma plătită la momentul de față, pentru că, în mod normal, conform legislației, spune jumătate din salariul minim pe economie. Or, în momentul de față era la plata salariului minim pe economie din 2017”.

Acesta a subliniat că decizia ”dă cumva cu virgulă”, mai ales în contextul în care sporul se aplică și cadrelor didactice din învățămîntul preuniversitar. A adăugat profesorul: ”Mie îmi părea corect ca domnii rectori să ia decizia doar pentru învățămîntul universitar, nu și pentru cadrele didactice care au doctoratul și activează în învățămîntul preuniversitar”.

Potrivit liderului sindical, în rîndul colegilor din teritoriu există în continuare opinia că ”ar fi rîndul unui ministru al Educației din învățămîntul preuniversitar, și nu din universitar”.

Tags: Ilie BolojanMihai Dimianmiting CotroceniPro Educațiaprotest profesorirector USVrectorispor doctoratTraian Pădureț

Articole similare

Lucrări de Grigorescu și Luchian, în viitorul Muzeu de Artă de la Suceava. În cîteva zile va ajunge la Suceava și o donație de sculpturi din Statele Unite ale Americii
Actualitate

Emil Ursu, doctor în arheologie, după decizia de înjumătățire a indemnizației de doctorat: În mod normal ar trebui să vină Guvernul să se apuce de săpături

27 februarie, 2026
Expoziție dedicată lui Carol a II-lea, la Liceul Tehnologic ”Ion Nistor” Vicovu de Sus. Anul viitor, liceul ar putea găzdui expoziția dedicată Regelui Mihai I, care poate fi vizitată în prezent la Muzeul de Istorie din Suceava
Actualitate

Directorul Muzeului Național al Bucovinei, Emil Ursu: La muzeul sucevean sînt 16 posturi neocupate. Într-unul din mall-urile din Suceava, salariile oferite sînt cam cu 30% mai mari decît salariile de la muzeu

27 februarie, 2026
Lista premiilor acordate în cadrul Galei Societății Scriitorilor Bucovineni
Actualitate

”Nichita în luna lui martie”, la Vatra Dornei, pe 27 martie, cu premierea tinerilor creatori și lansarea celui mai recent număr al revistei ”Bucovina literară” și a volumului de poezie ”Valiza de lemn”

27 februarie, 2026
Vatra Dornei, două orașe într-unul singur (Foto)
Actualitate

Parcul Balnear din Vatra Dornei va fi modernizat printr-un proiect în valoare de 7 milioane de euro

27 februarie, 2026
Radu Reziuc, primarul comunei Mitocu Dragomirnei, 30 de zile de arest preventiv, într-un dosar de agresiune fizică și lipsire de libertate
Actualitate

Radu Reziuc, primarul comunei Mitocu Dragomirnei, 30 de zile de arest preventiv, într-un dosar de agresiune fizică și lipsire de libertate

26 februarie, 2026
Prefectura Suceava își ”reafirmă angajamentul ferm pentru sprijinirea comunităților de romi”
Actualitate

Prefectura Suceava își ”reafirmă angajamentul ferm pentru sprijinirea comunităților de romi”

26 februarie, 2026
Articolul următor
Cum te ajută yoga să îți reglezi hormonii și să reduci stresul

Cum te ajută yoga să îți reglezi hormonii și să reduci stresul

100.000 de lei de la Rădăuți, pentru Broșteni. Primarul Loghin: Ajutorul acordat orașului Broșteni este un act de normalitate, de umanitate și de respect între oameni. Rădăuțiul nu întoarce privirea. Rădăuțiul întinde mîna

Primarul Rădăuților, Bogdan Loghin, hotărît să scoată sălile de jocuri de noroc în afara localității: Rădăuțenii se vor bucura să nu mai vadă nici un joc de noroc pe raza municipiului

Prefectura Suceava își ”reafirmă angajamentul ferm pentru sprijinirea comunităților de romi”

Prefectura Suceava își ”reafirmă angajamentul ferm pentru sprijinirea comunităților de romi”

Radio TOP Suceava 104FM

Cu haz de necaz, cu glume mai mult sau mai puţin reuşite, dar niciodată de autogară, cu ştiri scurte şi la obiect, cu o muzică mai altfel, dar şi cu bîlbe şi prostioare scăpate pe microfon, Radio Top este un amestec de cool, fresh, funny şi chilli. Un amestec de care, uneori, te poţi îndrăgosti la prima vedere sau la prima „degustare”. Ce-am spus: cool, fresh, funny şi chilli? Ei, poftim: uite ce face globalizarea din om!

Secțiuni

  • Actualitate
  • Administrație
  • Audio
  • Educație
  • Featured
  • Politic
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Ştiri
  • Tableta zilei
  • Timp liber
  • Top 10
  • Top Magazin

Parteneri

Radio online Romania

Recomandari

Cumpara Criptomonede
Cautimasina.ro

Urmărește-ne

Facebook Twitter Instagram

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM