Consilierul local USR Doru Mihai Anghelea este nemulțumit că din municipiul Suceava au cam dispărut gardurile vii de pe marginea bulevardelor principale și a altor artere de circulație. Domnul Anghelea spune că această masură ar fi trebuit luată doar dacă s-ar fi decis acest lucru ca urmare a undei dezbateri publice. Luni, 29 iunie, conducerea Primăriei Suceava va organiza prima dezbatere publică, iar acesta se va referi la soarta sălilor de jocuri de noroc. Sucevenii sînt invitați la dezbatere, începînd cu ora 13.00, la sala 50 de la etajul V.
Într-o intervenție telefonică la Radio Top, domnul Anghelea a declarat: ”Eu n-am înțeles această măsură, aceea cu gardurile verzi și cu defrișările masive care s-au produs în municipiu. Eu mi-aduc aminte…, copil fiind, trăiam într-o zonă mai săracă, dar cu mai mult verde. La un moment dat s-a luat decizia să se scoată tot ce e verde de pe bulevarde. S-a scos într-un regim industrial, să spunem. Vedem în ziua de astăzi că se încearcă ceva, dar stăm mai rău la spațiile verzi ca în anii `90, să zicem. Ar fi trebuit să fie o dezbatere publică: <Vă doriți defrișarea spațiilor verzi, a gardurilor verzi?>”. Consilierul local a subliniat că o astfel de decizie ar fi trebuit să aibă în spate rezultatele unei dezbateri publice.







