Sucevenii din diaspora aflați în această perioadă în județ au fost invitați la un dialog despre posibilitățile de revenire în țară și de dezvoltare a unor activități profesionale sau antreprenoriale. Evenimentul ”Împreună pentru povești de succes” a fost organizat de AJOFM Suceava, la inițiativa directorei executive adjuncte Mirela Florea, în parteneriat cu Primăria Vicovu de Sus, implicit a primarului Vasile Iliuț, anunță Instituția Prefectului – județul Suceava.
La întîlnire a participat și prefectul județului Suceava, Bogdan-George Păstrăv, alături de reprezentanți ai instituțiilor publice, organizațiilor și partenerilor locali. Discuțiile au vizat informații despre locurile de muncă, formele de sprijin disponibile și oportunitățile pentru cei care iau în calcul să se întoarcă definitiv în județ.
A transmis prefectul Bogdan-George Păstrăv: ”Avem nevoie să le prezentăm concret oportunitățile existente în județul Suceava, formele de sprijin disponibile și soluțiile prin care experiența și competențele dobîndite în diaspora pot fi valorificate aici, acasă”.
Acesta a subliniat că revenirea în țară poate însemna deschiderea unei afaceri, crearea unui loc de muncă, realizarea unei investiții sau implicarea într-un proiect pentru comunitate. Evenimentul a urmărit ca intenția de revenire a sucevenilor din diaspora să poată fi transformată în oportunități concrete în județ.









