• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
duminică, 28 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Social

Preoți și medici, împreună la donare de sînge

28 ianuarie, 2021
în Social
0 0
Preoți și medici, împreună la donare de sînge
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Preoți din cadrul Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților au fost, astăzi, la Centrul Județean de Transfuzii, unde au donat sînge în debutul ediției 2021 a campaniei „Sînge pentru viață”. Campania este desfășurată de arhiepiscopie împreună cu Fundația Umanitară Nord 2001 și Spitalul Județean. Preoții au donat sînge după ce episcopul vicar Damaschin Dorneanul a oficiat slujba de sfințire a unității sanitare. Potrivit unui comunicat al arhiepiscopiei, „PreasfințiaSa a evidențiat faptul că de-a lungul timpului Biserica s-a implicat în numeroase proiecte de acest fel și a vorbit despre importanța actului de întrajutorare, fără a aștepta o răsplată din partea oamenilor, a autorităților, pentru că răsplata vine de la Dumnezeu”. Au donat sînge și plasmă convalescentă COVID-19 reprezentanți ai sectoarelor și departamentelor Centrului Eparhial al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, clerici și mireni, precum și preoți de  la Mănăstirea „Sfîntul Ioan cel Nou”. Exemplul lor va fi urmat de preoți și credincioși din întreg județul. La acțiunea caritabilă, din partea Fundației Nord 2001 au fost prezenți președinta Georgeta Iacov, Ramona Pricop și  Andrei Iacov, iar din partea Spitalului Județean managerul Alexandru Calancea și directorul medical Marius Grămadă. Directoarea Centrului de Transfuzii Suceava, medicul Maria Pilat, a adus mulțumiri organizatorilor și a făcut apel pentru donarea de sînge. Medicul Pilat a subliniat că, în comparație cu anul precedent, numărul donatorilor a scăzut cu peste 30%. Georgeta Iacov, de profesie medic, le-a mulțumit colaboratorilor și donatorilor. La rîndul său, managerul Calancea a arătat că sistemul medical se confruntă cu o adevărată criză la nivel național în ceea ce privește stocul de sînge. Prezenți la eveniment, managerul general și directorul de marketing de la „Iulius Mall” Suceava, Eduard Elvis Marcu și, respectiv, Ciprian Gherghu, au anunțat că se alătură campaniei „Sînge pentru viață”. Ei au spus că vor promova campania în rîndul angajaților.

Articole similare

Vîrstnicii din Suceava, sfătuiți să fie atenți la cumpărăturile online și la contractele de utilități
Social

Vîrstnicii din Suceava, sfătuiți să fie atenți la cumpărăturile online și la contractele de utilități

26 iunie, 2026
Salvați Copiii: În județul Suceava, 51 de cadre didactice lucrează în prezent cu peste 1.000 de preșcolari și părinții acestora pentru a dezvolta relații sigure și a preveni bullyingul
Social

Salvați Copiii: În județul Suceava, 51 de cadre didactice lucrează în prezent cu peste 1.000 de preșcolari și părinții acestora pentru a dezvolta relații sigure și a preveni bullyingul

11 iunie, 2026
Crucea Roșie Suceava, implicată într-o campanie de donare de sînge
Social

Crucea Roșie Suceava, implicată într-o campanie de donare de sînge

11 iunie, 2026
20.000 de lei de la Consiliul Județean, pentru un proiect prin care 80 de copii vor ajunge pentru prima dată la mare
Social

20.000 de lei de la Consiliul Județean, pentru un proiect prin care 80 de copii vor ajunge pentru prima dată la mare

29 mai, 2026
Casa de Pensii Suceava a primit aproape 4.200 de cereri pentru bilete pentru tratament în stațiuni
Social

Casa de Pensii Suceava a primit aproape 4.200 de cereri pentru bilete pentru tratament în stațiuni

30 aprilie, 2026
Asociația Institutul Bucovina. Peste 1.600 de pachete cu alimente, oferite unor persoane din județele Suceava și Botoșani
Social

Asociația Institutul Bucovina. Peste 1.600 de pachete cu alimente, oferite unor persoane din județele Suceava și Botoșani

9 aprilie, 2026
Articolul următor
Școlile din Adîncata, pregătite pentru redeschidere

Școlile din Adîncata, pregătite pentru redeschidere

18 ianuarie: 941 de imunizări

Vaccinarea în mediul rural, altfel

Noul spital Fălticeni, din februarie-martie

Noul spital Fălticeni, din februarie-martie

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM