Pîrtia din Masivul Rarău rămîne funcțională, pentru că vremea o permite și pentru că au fost numeroase solicitări în acest sens. Inițial se anunțase că sezonul de schi se va încheia pe 3 aprilie la Cîmpulung Moldovenesc. Într-o intervenție telefonică la Radio Top, primarul de Cîmpulung, Mihăiță Negură, a declarat: „Temperaturile au fost cu minus și a nins în nopțile de la sfîrșitul săptămînii trecute. Astfel, s-a așezat un strat consistent de zăpadă proaspătă, iar pîrtia arată excelent. Administratorii pîrtiei au primit telefoane și mesaje pentru a nu închide încă sezonul de schi”. Primarul a adăugat că pe pîrtia de pe Rarău, în actualul sezon au fost peste 80.000 de schiori și că de cîștigat a avut și sectorul ospitalității HoReCa. Mihăiță Negură a afirmat: „Faptul că au fost cîteva zeci de mii de schiori este un lucru extraordinar, care s-a văzut și în susținerea sistemului HoReCa. Hotelurile și pensiunile din Cîmpulung și din împrejurimi au funcționat la capacitate maximă. De succes s-au bucurat și magazinele și cafenelele. Cel mai important este că am avut și o rată scăzută de infectare cu COVID. N-am avut astă iarnă incidență de peste 3 la mia de locuitori, astfel încît să fie impuse anumite restricții de către Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Suceava”. În prezent, la Cîmpulung, rata de infectare este de 0,90.









