Populația Sucevei este sfătuită de primarul Ion Lungu să se vaccineze în număr cît mai mare anti-COVID, pentru că pericolul încă nu a trecut. Primarul a declarat că, deocamdată, vaccinarea reprezintă singura soluție pentru a ne proteja împotriva noului coronavirus. Ion Lungu a afirmat: „Ne rugăm la Dumnezeu să trecem și de acest val IV care tot se anunță. Unii spun că a venit. Vedem că și în România și în alte țări crește numărul celor infectați și mai ales cu noua tulpină Delta”. Primarul a menționat că, în ultima săptămînă, în municipiul Suceava s-au folosit 931 de doze de vaccin anti-COVID, din care 536 la „Iulius Mall”, 224 în parcarea „Shopping City”, 76 în sala de sport de la Colegiul Național „Ștefan cel Mare”, 54 la Universitatea „Ștefan cel Mare” și 41 în sala de sport de la Școala „Miron Costin”. Din cauza adresabilității scăzute, activitatea centrelor de la „Ștefan”, Universitate și „Miron Costin” a fost suspendată începînd cu data de 1 august.









