• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
marți, 23 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Sănătate

Apel pentru salvarea sistemului de sănătate sucevean

26 septembrie, 2021
în Sănătate
0 0
Apel pentru salvarea sistemului de sănătate sucevean
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Sistemul public de Sănătate din Suceava se află în pragul colapsului! Este necesară implicarea de urgență a președintelui Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur!

Bolnavii cronici nu trebuie lăsați să moară acasă! Bolnavii cronici trebuie tratați în continuare la Spitalul Județean, și nu trimiși prin țară pe la spitale la care nu sînt primiți! Spitalul Județean Suceava trebuie protejat! Spitalul Județean trebuie ajutat de celelalte spitale din județ!

Sistemul public de sănătate din Suceava este pe punctul de a intra în colaps. Degeaba vorbește managerul Spitalului Județean Suceava, doctorul cardiolog Alexandru Calancea, despre ce trebuie făcut în acest al IV-lea val de Covid, pentru că el spune, el aude. O spune domnul Calancea și la radio, și la tv, și la ziar, și a spus-o recent și la Convenția Română a Spitalelor care a avut loc la București.

Alexandru Calancea a fost tranșant, afirmînd că în România nu există un sistem medical. Pur și simplu nu există.

Alexandru Calancea este coordonatorul tuturor spitalelor din județ pe zona Covid doar cu numele. Domnul Calancea este un coordonator fără o putere dată de legislația românească. Totodată, Direcția de Sănătate Publică nu are mai mulți bani, mai mulți angajați și mai multă putere decît la începutul pandemiei.

Fiecare manager de spital face ce vrea. Managerii dau socoteală doar primarilor, cei care le finanțează activitatea.

Informații credibile spun că Spitalul Rădăuți refuză să extindă secția ATI Covid. La Rădăuți, în plină pandemie, primarul a schimbat conducerea spitalului de două ori. Manager este un economist care în cele cîteva zile de cînd este șef încă nu a apucat să învețe toate intrările și ieșirile spitalului.

Fălticeniul refuză să transforme noul spital în spital Covid pentru că nu vrea primarul. Cum adică, după 30 de ani de chin, cînd în sfîrșit spitalul a fost gata să fie el transformat în unul Covid?

Spitalul Județean Suceava este sufocat de noile cazuri de infectări. Spitalul Județean Suceava este singurul din județ care poate trata cazurile complexe. Din tot județul, spitalul sucevean este singurul care are personalul și aparatura necesară pentru a trata cazurile deosebite. Dacă Spitalul Județean Suceava va fi sufocat de cazurile Covid, atunci va colapsa. Asta înseamnă că bolnavii cronici nu vor mai putea fi tratați aici și vor fi trimiși pe la diverse spitale din țară. Însă, timpul este prețios și el nu poate fi pierdut pe drumuri, și este posibil ca bolnavii de la Suceava să nu fie primiți în alte părți. S-a mai întîmplat asta.

Este necesară implicarea de urgență a președintelui Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur! Acum, că s-a terminat bătălia politică din PNL la care domnul Flutur a participat activ, acesta trebuie să se ocupe imediat de salvarea sistemului medical sucevean, care stă pe buza prăpastiei.

Gheorghe Flutur trebuie să le solicite primarilor de la Rădăuți și de la Fălticeni să le ceară managerilor să colaboreze fără să comenteze cu Alexandru Calancea. Domnul Calancea trebuie ascultat atunci cînd spune că, pentru o perioadă scurtă de timp, noul spital din Fălticeni trebuie transformat în spital Covid.

Gheorghe Flutur are datoria să se așeze la aceeași masă cu Alexandru Calnacea ca să-l asculte și să-l sprijine. Gheorghe Flutur, care are o relație mai mult decît caldă cu ministrul interimar al Sănătății, Cseke Attila, trebuie să-l pună în legătură pe acesta cu Alexandru Calancea, pentru că legislația în domeniul medical are nevoie de modificări urgente.

Gheorghe Flutur este singura autoritate din județul Suceava care poate interveni pentru salvarea de la colaps a sistemului medical din județ și are obligația să o facă.

 

Tags: Alexandru CalanceacolapsGheorghe FluturSpital Suceava

Articole similare

Spitalul Clinic Județean Suceava. Noi echipamente pentru secțiile Neurochirurgie și Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie
Sănătate

Spitalul Clinic Județean Suceava. Noi echipamente pentru secțiile Neurochirurgie și Recuperare, Medicină Fizică și Balneologie

23 iunie, 2026
Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe
Sănătate

Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe

20 iunie, 2026
Un deceniu de muncă, pentru 60 de ani de istorie. Reputatul medic Mihai Ardeleanu a lansat ”cartea-album” a Spitalului Clinic Județean Suceava
Sănătate

Un deceniu de muncă, pentru 60 de ani de istorie. Reputatul medic Mihai Ardeleanu a lansat ”cartea-album” a Spitalului Clinic Județean Suceava

9 iunie, 2026
Lucrările de reabilitare energetică a Spitalului Clinic Județean Suceava, finalizate. Totodată, a fost instalată o centrală termică pe gaz care funcționează în cogenerare și au fost amplasate două stații de încărcare pentru vehicule electrice (Foto)
Sănătate

Spitalul Suceava, de la un spital înconjurat de cîmpuri, la un complex medical cu 1.200 de paturi. Dr. Mihai Ardeleanu: Dacă ar fi să facem un bilanț în fața lui Dumnezeu, ce am primit noi în 1966 și ce avem acum, ar trebui să iasă că am fost eficienți

9 iunie, 2026
Lucrările de reabilitare energetică a Spitalului Clinic Județean Suceava, finalizate. Totodată, a fost instalată o centrală termică pe gaz care funcționează în cogenerare și au fost amplasate două stații de încărcare pentru vehicule electrice (Foto)
Sănătate

Dr. Cătălin Lulciuc a primit 2.200 de lei pentru 136 de ore de gardă. Dr. Sorin Hîncu: Serviciul de gardă trebuie plătit în așa fel încît cei care efectuează acest serviciu să fie mulțumiți și motivați

4 iunie, 2026
Secția de Ortopedie a Spitalului Clinic Județean Suceava, căutată și de pacienți din Botoșani, Neamț și Iași, dar și din sudul țării. Secția de politraumă aflată în discuție, o necesitate
Sănătate

Conferința Națională a Asociației Traumatologilor și Ortopezilor din Moldova, la Gura Humorului. Dr. Răzvan Bandac: Evenimentul reprezintă o oportunitate de a privi spre viitorul ortopediei și traumatologiei

3 iunie, 2026
Articolul următor
Medicii de familie refuză participarea la campania de vaccinare

Sucevenii, extrem de interesați de antigripal

Suceava: Din 27 septembrie, de la ora 00.00, scenariu roșu

Suceava: Din 27 septembrie, de la ora 00.00, scenariu roșu

Curte Domnească ne trebuia nouă

Curte Domnească ne trebuia nouă

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM