• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
luni, 22 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Administrație

Primarul Lungu, la Ministerul Dezvoltării, unde a solicitat 10 milioane de lei pentru subvenții la încălzire

24 septembrie, 2024
în Administrație
0 0
Primarul Lungu, la Ministerul Dezvoltării, unde a solicitat 10 milioane de lei pentru subvenții la încălzire
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Primarul Sucevei, Ion Lungu, a avut discuții la București la mai multe ministere și companii guvernamentale. La Ministerul Dezvoltării, primarul a depus memorandumul ”Reînființarea posturilor vacante și crearea de posturi noi în cadrul SC TPL SA Suceava”. Este vorba de 56 de posturi vacante și 39 de posturi noi pentru transport metropolitan.

Primarul a mai spus: ”Am avut discuții în acest sens la Direcția Generală Administrație Publică cu domnul director general, Iustin Marinescu, și doamna director, Vasilica Baciu, de la Direcția pentru servicii comunitare de utilități publice și parcuri industriale.

De asemenea, am avut discuții la Compania Națională de Investiții cu doamna director general, Manuela Pătrășcoiu, unde am fost asigurat că va fi finanțare în continuare la sala polivalentă de 5.000 locuri, fiind considerată o investiție prioritară”.

Ion Lungu a adăugat: ”Am purtat discuții la Ministerul Finanțelor la Comisia de Împrumuturi Autorități Locale unde s-a aprobat creditul de 50.000.000 lei pentru municipiul Suceava, 25 milioane lei pentru Ruta Alternativă Suceava-Botoșani și 25 milioane lei pentru parcarea supraterană de pe strada Ștefan Tomșa. Am mai avut discuții la Ministerul Energiei cu privire la proiectele pe care le avem la acest minister: reabilitare rețele termice și parc fotovoltaic”.

La Direcția Termoficare din Ministerul Dezvoltării, Ion Lungu a discutat despre suma de 10.000.000 de lei pe care a solicitat-o pentru subvenții la încălzire pentru sezonul rece 2024-2025.

Tags: Compania Națională de InvestițiiIon Lungu București

Articole similare

Refugiații, întîmpinați în Vama Siret cu alimente, apă și articole de igienă personală de reprezentanți ai Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților
Administrație

CJ Suceava va aloca 6 milioane de lei Arhiepiscopiei, pentru continuarea lucrărilor la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”

22 iunie, 2026
Încep să dispară cablurile de pe stîlpi. Proiectul anunțat de Primăria Suceava anul trecut prinde contur: Orange a început lucrările pe strada Universității
Administrație

Încep să dispară cablurile de pe stîlpi. Proiectul anunțat de Primăria Suceava anul trecut prinde contur: Orange a început lucrările pe strada Universității

22 iunie, 2026
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
Administrație

Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni

19 iunie, 2026
Primăria Suceava susține că vechiul sistem pentru parcări evita cozile: Procedurile noastre au fost blocate de Prefectura Suceava
Administrație

Primăria Suceava susține că vechiul sistem pentru parcări evita cozile: Procedurile noastre au fost blocate de Prefectura Suceava

19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
Administrație

Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona

18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
Administrație

Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni

18 iunie, 2026
Articolul următor
La Salcea, degeaba există un serviciu care strînge deșeurile de la construcții de la porțile oamenilor, pentru că acestea se aruncă tot aiurea. Garda de Mediu a dat o amendă de 12.000 de lei

La Salcea, degeaba există un serviciu care strînge deșeurile de la construcții de la porțile oamenilor, pentru că acestea se aruncă tot aiurea. Garda de Mediu a dat o amendă de 12.000 de lei

ACET Suceava, firma de apă și canal deseori criticată, a trecut testul caniculei

Aproape tot municipiul Suceava, fără apă rece pînă la ora 23.00!

Studente la Facultatea de Științe ale Educației Suceava, vizite la Senat, la Ministerul Educației și la grădinițe din București

Studente la Facultatea de Științe ale Educației Suceava, vizite la Senat, la Ministerul Educației și la grădinițe din București

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM