• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
sâmbătă, 11 iulie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Politic

Primarul comunei Horodnic de Sus, Valentin Luță, s-a cerut afară din PNL: ”PNL Suceava este cu un picior în groapă, dar vă dau o veste bună, dacă o putem numi așa: întregul PNL la nivel național este cu un picior în groapa în care ne-am afundat de la un an la altul”

9 ianuarie, 2025
în Politic
0 0
La Horodnic de Sus se poate. Forțat, se va putea și-n alte părți
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

În cadrul ședinței Comitetului Director Județean al PNL Suceava, care a avut loc, astăzi, la Gura Humorului, primarul comunei Horodnic de Sus, Valentin Luță, s-a cerut afară din partid. El a depus o cerere pe care Biroul Permanent Județean al PNL Suceava o va lua în discuție cu prima ocazie.

Iată conținutul documentului depus la secretariatul PNL Suceava:

”Sunt membru din 2016 an în care a avut loc alegeri locale și în urma cărora pentru prima dată din 1989 a fost ales un primar și o listă de consilieri majoritar din partea PNL. În cei 9 ani, la toate scrutinele electorale, OL PNL Hordnic de Sus a obținut pentru acest partid prima poziție și în majoritatea cazurilor scoruri de peste 60%. Excepție a fost doar turul I al alegerilor prezidențiale din 2024 precum și cele parlamentare organizate pe data de 1 decembrie 2024.

Odată cu dobândirea calității de membru PNL mi-am asumat valorile și obiectivele prevăzute în statutul partidului, dealtfel valori și obiective în care am crezut și anterior aderării la această formațiune politică.

De-a lungul celor 9 ani am participat la majoritatea manifestărilor și evenimentelor politice la care am fost convocat și am contribuit cu mijloace și resurse proprii atât financiare cât și umane pentru susținerea și crearea unei imagini pozitive a OJ PNL Suceava. De asemenea, prin rezultatele obținute din punct de vedere administrativ în cadrul comunei Horodnic de Sus consider că am contribuit dacă nu la creșterea, cel puțin menținerea percepției opiniei public asupra eficienței administrației liberale în județul Suceava.

În tot acest timp am cunoscut în cadrul organizației oameni extraordinari oameni profesioniști și chiar prieteni cărora le mulțumesc pe această cale.

Totodată, din păcate am constatat cu precădere după rezultatele negative de la ultimele alegeri faptul că așa ca oriunde nu există pădure fără uscături, iar uscăturile din PNL deși uscate fiind au glas și chiar acoperă arborii verzi. Poate de aceea astăzi PNL Suceava este o pădure aflată în pericol de tăiere rasă.

Într-adevăr, PNL Suceava este cu un picior în groapă, dar vă dau o veste bună, dacă o putem numi așa: întregul PNL la nivel național este cu un picior în groapa în care ne-am afundat de la un an la altul de la o guvernare la alta și <paradoxal> datorită aceluiași președinte pe care l-am susținut necondiționat pentru cea mai înaltă demnitate în stat.

După alegerile prezidențiale din data de 24 noiembrie 2024 subsemnatul am fost pus la zid de către unii colegi în urma unei postări publicată pe pagina personală. Nu este cazul să comentez aici aspectele ce țin de respectul colegial în ceea ce privește exprimarea liberă a unei opinii cu privire la un candidat sau altul cu atât mai mult cu cât PNL nu mai avea candidat propriu în turul II.

Valorile și obiectivele prevăzute în statutul PNL, mai precis articolul 5, sunt într-adevăr incontestabile pentru propășirea neamului românesc, însă din păcate nu pot să trec cu vederea faptul că aceste principii au fost doar slogane electorale pentru colegi care au câștigat funcții de demnitate publică și sunt convins că aceștia nici măcar nu le cunosc darămite să mai și lupte pentru ele.

Din punctul meu de vedere principiile în care am crezut și pentru care mi-am asumat apartenența la această formațiune politică nu mai coincid astăzi și nici în perspectivă cu abordarea liderilor centrali ai PNL.

Având în vedere aspectele menționate mai sus și multe altele pe care nu consider a le face publice în baza prevederilor articolului 22, aliniat 3, articolului 26 aliniat 1 litera h, respectiv articolul 27, aliniat 2, totodată respectând prevederile procedurale prevăzute la articolul 13, litera c, din  statutul PNL solicit BPJ Suceava, aplicarea dispozițiilor prevăzute în statutul PNL și drept urmare excluderea subsemnatului din OJ PNL Suceava”.

 

Tags: Excludere PNL SuceavaPNL Suceavaprimar Horodnic de SusValentin Luță

Articole similare

Ion Lungu, candidat AUR pentru Primăria Suceava? Deputatul Pușcașu: În momentul de față este un subiect fals. Nu avem ce discuta
Politic

Ion Lungu, candidat AUR pentru Primăria Suceava? Deputatul Pușcașu: În momentul de față este un subiect fals. Nu avem ce discuta

9 iulie, 2026
Trei persoane, pe scaunul de șef al Organizației Municipale Suceava a PSD
Politic

Trei persoane, pe scaunul de șef al Organizației Municipale Suceava a PSD

6 iulie, 2026
PSD Suceava se gîndește să-l excludă pe primarul Sucevei, Vasile Rîmbu, din partid. Decizia va fi luată de Biroul Politic Județean lărgit
Politic

PSD Suceava se gîndește să-l excludă pe primarul Sucevei, Vasile Rîmbu, din partid. Decizia va fi luată de Biroul Politic Județean lărgit

6 iulie, 2026
Pe Serpentine se toarnă covor asfaltic, se fac trotuare și se înlocuiesc capace de canalizare și guri de scurgere
Politic

Lucian Harșovschi, convins că Vasile Rîmbu îl vrea exclus din PNL Suceava: Am încrederea sucevenilor care, zi de zi, își exprimă nemulțumirea față de aroganța și prigoana la care sînt supuși de Vasile Rîmbu

3 iulie, 2026
Social-democrata suceveană Adelina Paiu, secretar general adjunct al OFSD pentru Regiunea Nord-Est
Politic

Social-democrata suceveană Adelina Paiu, secretar general adjunct al OFSD pentru Regiunea Nord-Est

29 iunie, 2026
Adelina Paiu, aleasă în funcția de președintă a Organizației de Femei a PSD Suceava. Moțiunea acesteia s-a intitulat: Din inimă pentru oameni. Prin armonie, încredere și colaborare
Politic

Adelina Paiu, aleasă în funcția de președintă a Organizației de Femei a PSD Suceava. Moțiunea acesteia s-a intitulat: Din inimă pentru oameni. Prin armonie, încredere și colaborare

15 iunie, 2026
Articolul următor
Gheorghe Flutur, în pas cu moda: a lăsat ranița pentru rucsac

Gheorghe Flutur rămîne președintele Organizației Județene Suceava a PNL cu 117 de voturi pentru, șapte împotrivă și o abținere

Ion Lungu: Am votat pentru stabilitate economică și politică

Ion Lungu, exclus din PNL

Două treimi dintre elevii Colegiului Național ”Petru Rareș” Suceava sînt fete. Colegiul s-a înființat ca școală de fete în urmă cu 120 de ani. Prof. Anca Greculeac: Foarte curînd vom ajunge la paritate

Renumitul profesor de matematică Valeriu Lohănel a trecut la cele veșnice la vîrsta de 60 de ani. ”În luna decembrie, chiar în ultima săptămînă de școală, ne-am urat Sărbători fericite! și La mulți ani!”

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM