• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
luni, 22 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Actualitate

Album cu fotografii din pandemie, scos de un angajat al Spitalului Județean Suceava. A contribuit cu fotografii și unul dintre medicii militari care au condus spitalul în timpul carantinei

2 iunie, 2022
în Actualitate
0 0
Album cu fotografii din pandemie, scos de un angajat al Spitalului Județean Suceava. A contribuit cu fotografii și unul dintre medicii militari care au condus spitalul în timpul carantinei
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Un angajat al Spitalului Județean de Urgență <Sfîntul Ioan cel Nou> Suceava a scos sub pseudonimul Dan Șarpe un album cu fotografii realizate la debutul pandemiei de COVID. Dan Acibotăriță cadru tehnic la Compartimentul PSI – Prevenirea și Stingerea Incendiilor. În debutul albumului <Împreună pentru viață> autorul notează: „Mi-am dorit din toată ființa, din tot sufletul, să scot un album foto legat de pandemia care a lovit Suceava la jumătatea lui martie 2020. Trebuia să arăt cîteva frînturi din ceea ce a fost la Suceava, prin ce au trecut cei care s-au luptat cu virusul, importanța unui sistem de sănătate stabil, viabil, puternic, iar cel mai mult, din punctul meu de vedere, trebuia să arăt umanitatea, unitatea celor din linia întîi, cei care au suferit și curajul sucevenilor în momentele cele mai grele. De la mijlocul lunii martie, în aprilie și la început de mai, mare parte dintre suceveni, împreună cu cei care ne-au venit în ajutor, au fost eroii României”.

Prezent în studioul Radio Top, Dan Acibotăriță a declarat că un sfert din poze sînt realizate de el, alt sfert provine de la purtătorul de cuvînt al ISU <Bucovina>, Alin Găleată, un sfert de la reprezentantul unei firme de pază, iar un sfert de la locotenent-colonelul medic Dinu Chioralia, care a făcut parte din echipa militară de conducere a Spitalului Județean, atunci cînd Suceava a fost carantinată. Autorul a publicat și cîteva rînduri și fotografii ale unor cunoscuți de-ai săi trecuți la cele veșnice în pandemie, cum ar doctorul Cristian Iirimie, care ar fi trebuit să scrie cuvîntul înainte, Aurel Steiciuc, Dumitru Teodorescu și Cornel Grosar. Dan Acibotăriță a subliniat: „Sînt oameni care au făcut parte din istoria Sucevei și nu numai”. Albumul a apărut la Editura Accent Print din Suceava, full color, pe hîrtie cretată și conține și lucrări ale caricaturistului Ovidiu Bortă – BOA. Pe de altă parte, în timpul intervenției la Radio Top, Dan Acibotăriță s-a declarat deranjat de faptul că președintele Klaus Iohannis a retras decorația conferită Spitalului din Suceava și a precizat: „Nu mi se pare normal ce a făcut Klaus Iohannis. Nu e caracter de om. Adică vii, dai mîna, te bucuri de ceva, plantezi un copac, după care te apuci, scoți drujba, tai copacul și rupi hîrtia. Nu mi se pare în regulă. Președintele României a dat în peste 1.400 de angajați”. Președintele a decorat spitalul în aprilie 2019 cu Ordinul <Meritul Sanitar> în grad de Cavaler <în semn de apreciere pentru activitatea de asistenţă medicală, precum şi pentru rezultatele obţinute în perfecţionarea actului medical>. Un an mai tîrziu, el a semnat decretul privind retragerea decorației, din cauza gravelor deficiențe în modul în care a fost gestionată criza COVID-19.

 

Tags: album fotoDan AcibotărițăDinu ChioraliaKlaus IohannispandemieSpitalul Județean Suceava

Articole similare

”Mobilă și durere”, ”Nunta lui Decebal” și ”Legată cu funia de pămînt”, la Festivalul ”Zilele Teatrului Matei Vișniec”. Alina Mihăescu: Oferta este mare și pentru toată lumea
Actualitate

Teatrul ”Matei Vișniec” încheie stagiunea cu un spectacol deosebit – ”Artă”. Alina Mihăescu: Este o comedie care va face furori

22 iunie, 2026
Săli pline la cea de-a X-a ediție a Festivalului ”Zilele Teatrului Matei Vișniec”. Alina Mihăescu: Lumea l-a așteptat și l-a primit cu bucurie
Actualitate

Săli pline la cea de-a X-a ediție a Festivalului ”Zilele Teatrului Matei Vișniec”. Alina Mihăescu: Lumea l-a așteptat și l-a primit cu bucurie

22 iunie, 2026
Stadion nou la Suceava și două echipe în Liga a II-a? Haideți să le vedem și pe astea
Actualitate

Stadion nou la Suceava prin CNI, în 6-7 ani. ”Din păcate nu e un moment tocmai bun să faci stadioane, dar nici resurse locale nu cred că sînt ușor de mobilizat”

22 iunie, 2026
Peste 27.000 de urmăritori, la Festivalul de Artă Medievală de la Suceava
Actualitate

Festivalul de Artă Medievală ”Ștefan cel Mare”, sub presiunea bugetului. Emil Ursu: Dorința noastră este ca evenimentul să fie cel puțin cît cel de anul trecut

21 iunie, 2026
Traian Andronachi a depus jurămîntul de prefect al Sucevei în fața noilor colegi și a reprezentanților altor instituții (Foto)
Actualitate

Fostul prefect Traian Andronachi, după ce Primăria a dat vina pe Prefectură pentru că oamenii trebuie să stea la coadă pentru obținerea permiselor pentru parcare: Este nedrept ca sucevenilor să li se spună că vina pentru cozile de astăzi aparține Instituției Prefectului

19 iunie, 2026
Locul de joacă de pe Aleea Jupiter, vandalizat. Primăria Suceava solicită sprijin pentru identificarea tinerilor care au produs distrugerile
Actualitate

Locul de joacă de pe Aleea Jupiter, vandalizat. Primăria Suceava solicită sprijin pentru identificarea tinerilor care au produs distrugerile

19 iunie, 2026
Articolul următor
Ploaie de premii la Arhiepiscopia Sucevei, în loc de ploaia de care pămîntul Sucevei are nevoie

Ploaie de premii la Arhiepiscopia Sucevei, în loc de ploaia de care pămîntul Sucevei are nevoie

Suceava, fără fotbal de liga a II-a încă un an. Nu fiți supărați pe jucători! Conducerea clubului și Ivan Gvozdenovic poartă vina ratării. Foresta, pe punctul de a se desființa  (FOTO)

Primăria Suceava nu taie finanțarea pentru Foresta, ci doar o scade. Foresta a ratat din nou promovarea în Liga a II-a. Dacă intră în Liga a III-a, Juniorul va putea fi primi finanțare doar de la anul

Municipalitatea, 500.000 de lei pentru zidirea centrului social de la Catedrala ”Nașterea Domnului” și alte 500.000 pentru pictura bisericii

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM