O comisie numită prin ordin al prefectului de Suceava, Alexandru Moldovan, va verifica legalitatea demolării unei clădiri vechi din Fălticeni, care urmează să fie clasată ca monument istoric. Este vorba despre Casa Morțun, construită în anii 1800, și unde a funcționat și un dispensar uman. Pe acel amplasament se dorește amenajarea unei parcări. Lucrările de demolare au fost suspendate, după ce, în semn de protest, profesorul Ion Ilișescu s-a urcat pe unul din zidurile rămase în picioare. De altfel, profesorul a fost cel care a determinat municipalitatea să sisteze intervenția. Comisia desemnată să verifice legalitatea demolării va fi coordonată de subprefectul Cristian Șologon, iar din aceasta vor mai face parte reprezentanți ai Prefecturii, Direcției pentru Cultură, Inspectoratului de Poliție și Inspectoratului Județean în Construcții. Verificările vor fi făcute în perioada 29 iulie-2 august. În același timp, prefectul Moldovan i-a solicitat ministrului Culturii, Lucian Romașcanu, să trimită la Fălticeni Corpul de Control al Ministerului.
Corpul de Control al Ministerului Culturii, chemat la Fălticeni de prefectul Alexandru Moldovan. Casa Morțun, clădire din 1800, a început să fie demolată pentru a se face o parcare
-
By Toni

- Categories: Actualitate
- Tags: Alexandru MoldovanCasa MorțundemolareFălticeniMinisterul Culturii
Related Content
Final de an școlar la Cornu Luncii, cu festivități de premiere și spectacole
By
Toni
23 iunie, 2026
”Cititorii Cetății” vor să amplaseze rafturi cu cărți în cafenele din municipiul Suceava
By
Toni
23 iunie, 2026
70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi
By
Toni
22 iunie, 2026