În cea mai recentă ședință de consiliu local, primarul Sucevei, Ion Lungu, a acordat premii în bani în valoare de 41.500 de lei pentru performanță sportivă. Astfel, canotorul Marius Cozmiuc, vicecampion olimpic la Tokyo în proba de două rame fără cîrmaci alături de fălticeneanul Ciprian Tudosă, a intrat în posesia a 10.000 de lei. 21 de tineri cu performanțe sportive în handbal masculin și feminin, atletism, box, natație și volei au primit cîte 1.500 de lei. Marius Cozmiuc are 28 de ani și este legitimat la Clubul Sportiv Dinamo. Marius își are domiciliul pe strada Căpitan Grigore Andrei din cartierul Burdujeni Sat. El a fost declarat cetățean de onoare al Sucevei și al județului.
Canotorul olimpic Cozmiuc, premiu din partea municipalității
-
By Toni

- Categories: Administrație
- Tags: Ion LunguMarius CozmiucolimpicSuceava
Related Content
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
By
Toni
19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
By
Toni
18 iunie, 2026