• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
marți, 23 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Administrație

Primarul Vasile Rîmbu le cere sucevenilor să anunțe Primăria sau Poliția Locală dacă văd ieșind de pe șantiere basculante cu noroi pe roți. Primarul promite că vor fi desființate toate gardurile vii și se va semăna gazon și se vor planta arbuști

27 ianuarie, 2025
în Administrație
0 0
În cazul camioanelor care au cauciucurile murdare și aduc noroi pe străzi va fi sesizată Poliția Locală Suceava, care va amenda firmele de construcții
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Primarul Sucevei, Vasile Rîmbu, a anunțat că echipele de la Direcția Domeniului Public și serviciile de salubrizare vor interveni pentru a elimina gardurile vii, care în cele mai multe locuri sînt depozite îmbătrînite de deșeuri. Totodată, vor extrage rădăcinile, cioatele și resturile de copaci uscați, vor desființa gardurile metalice și alte împrejmuiri inestetice realizate de-a lungul timpului în jurul blocurilor, iar suprafețele verzi ocupate în prezent de autovehicule vor fi eliberate.

Astăzi, 27 ianuarie, la sediul Primăriei Municipiului Suceava, a avut loc un comandament tehnic dedicat demarării campaniei de ecologizare și regenerare a spațiilor verzi din oraș, precum și pentru a pregăti cea mai amplă campanie de plantare de arbori și arbuști desfășurată vreodată la nivel local.

Primarul a mai spus că pe terenurile eliberate se va semăna gazon și se vor planta arbori și arbuști noi, cu scopul de a contribui la creșterea suprafeței verzi reale din municipiul Suceava.

Vasile Rîmbu a adăugat: ”Poliția Locală va rămâne vigilentă pentru a asigura respectarea legislației în ceea ce privește curățenia drumurilor. În acest sens, reiterăm rugămintea către cetățeni de a semnala la Primăria Suceava sau la Poliția Locală orice situații în care vehiculele ies din șantiere cu noroi pe roți. Reamintim că, potrivit Ordonanței de Guvern nr. 43/1997 privind regimul drumurilor, articolul 43, litera b), această practică este sancționată cu amendă între 2.000 și 6.000 de lei”.

Tags: arbuști Suceavagard viu Suceavagazon SuceavaPrimăria SuceavaSpațiu verde SuceavaVasile Rîmbu

Articole similare

Refugiații, întîmpinați în Vama Siret cu alimente, apă și articole de igienă personală de reprezentanți ai Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților
Administrație

CJ Suceava va aloca 6 milioane de lei Arhiepiscopiei, pentru continuarea lucrărilor la Seminarul Teologic Liceal Ortodox „Mitropolitul Dosoftei”

22 iunie, 2026
Încep să dispară cablurile de pe stîlpi. Proiectul anunțat de Primăria Suceava anul trecut prinde contur: Orange a început lucrările pe strada Universității
Administrație

Încep să dispară cablurile de pe stîlpi. Proiectul anunțat de Primăria Suceava anul trecut prinde contur: Orange a început lucrările pe strada Universității

22 iunie, 2026
Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni
Administrație

Asfaltări în zona Vadu Moldovei. Lucrările ar putea fi gata în două săptămîni

19 iunie, 2026
Primăria Suceava susține că vechiul sistem pentru parcări evita cozile: Procedurile noastre au fost blocate de Prefectura Suceava
Administrație

Primăria Suceava susține că vechiul sistem pentru parcări evita cozile: Procedurile noastre au fost blocate de Prefectura Suceava

19 iunie, 2026
Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona
Administrație

Se toarnă asfalt pe serpentine. Primăria îi sfătuiește pe șoferi să evite zona

18 iunie, 2026
Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni
Administrație

Încep lucrările la o nouă grădiniță în Obcini. Aceasta ar urma să fie gata în 26 de luni

18 iunie, 2026
Articolul următor
Directorul Muzeului Național al Bucovinei: Noi trebuie să avem birouri de turism în Asia, fiindcă de-acolo vin banii. M-am uitat în Liechtenstein, în luna mai, și era plin de indieni

Emil Ursu: Toate aceste expoziții pe care muzeele românești le organizează în străinătate au rolul de a promova imaginea României. Ne place sau nu, încă sîntem priviți ca Africa Albă

Două colane dacice expuse la muzeul olandez care a fost spart aparțin Muzeului Național al Bucovinei. Emil Ursu: Valoarea lor de asigurare este cuprinsă între 20.000 și 30.000 de euro

Emil Ursu, despre muzeul olandez de unde au fost furate obiecte de patrimoniu românești: Este cel mai vechi muzeu din Olanda. Expozițiile pe care le-a oferit publicului sînt absolut spectaculoase

Copii pe bustul pictorului Dimitrie Loghin, pentru a asista la parada militară de 1 Decembrie. Cîteva mii de suceveni au urmărit defilarea militară și a tehnicii de luptă (Foto)

Au început înscrierile pentru colegiile militare. La colegiul de la Cîmpulung Moldovenesc sînt disponibile 168 de locuri

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM