Astăzi, la prima probă a Evaluării Naționale, cea la Română, unei eleve din Suceava i s-a făcut rău și a ajuns la spital. Conform purtătoarei de cuvînt a Inspectoratului Școlar Suceava, Tataian Vîntur, ”o elevă din centrul de examen Școala Gimnazială <Miron Costin> Suceava a necesitat îngrijiri medicale, fiind transportată la Spitalul Județean Suceava pe perioada desfășurării probei scrise la Limba și literatura română. Comisia județeană a solicitat aprobarea M.E.C. pentru subiectul de rezervă, dar eleva, aflată în investigații medicale, nu a putut susține lucrarea scrisă planificată la ora 13.00 cu subiectul de rezervă”.
La examenul care s-a susținut în 148 de centre au participat 5.973 de candidați din cei 6.193 înscriși. În conformitate cu Procedura M.E.C. nr. 32051/27.10.2025 cu privire la asigurarea condițiilor de egalizare a șanselor pentru elevii cu deficiențe de vedere, deficiențe de auz și tulburări de neurodezvoltare, condițiile de examen au fost adaptate pentru 56 de elevi suceveni.
