Doi profesori de istorie din județul Suceava au fost admiși la un seminar de formare avînd ca temă Holocaustul, la Institutul Yad Vashem din Ierusalim. Anunțul a fost făcut, prin telefon, la Radio Top, de inspectorul de istorie din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, Daniel Hrenciuc. El a afirmat că profesorii în cauză predau la Vicovu de Sus și, respectiv, la Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” din Cîmpulung. Profesorul Hrenciuc a precizat: „De cîțiva ani de zile, deși profesorii noștri s-au înscris la acest curs de formare, nu au fost selectați. Asta, întrucît criteriile de selecție sînt destul de dure”. Seminarul de formare pe problematica Holocaustului va avea loc între 7 și 14 august. Acțiunea este cuprinsă într-un Memorandum încheiat între Institutul Yad Vashem și Ministerul Educației. (Foto: Visit Israel)
Un profesor de la Colegiul Militar și un altul de la Vicovu de Sus, la un seminar de formare avînd ca temă Holocaustul, la Institutul Yad Vashem din Ierusalim
-
By Toni

- Categories: Educație
- Tags: Daniel HrenciucHolocaustprofesori SuceavaYad Vashem