Președintele PNL Suceava, Gheorghe Flutur, a participat la lansarea candidaților partidului din localitățile Grămești și Zamostea. La Grămești a fost prezent și primarul Siretului, Adrian Popoiu, care a asistat la lansarea candidaturii Veronicăi Anechita pentru funcția de primar. Proiectul doamnei Anechita prevede ”finalizarea investiților în apă-canal, aducțiunea de gaze naturale, construirea unui centru medical, investiții în zone de agrement, amenajarea de locuri de joacă pentru copii, asfaltarea de drumuri, dar și crearea de locuri de muncă în apropierea autostrăzii A7”.
La Zamostea candidează Ovidiu Bordeianu, un tînăr specialist în cadastru. Despre acesta Gheorghe Flutur a spus: „Am rămas uimit să aflu că deși s-a aprobat un proiect prin Programul <Anghel Saligny> pentru apă-canal, sate precum Nicani și Lunca nu au apă sau apa este de culoare închisă. Locuitorii cară apa cu cisternele de la pompieri și rețeaua de apă încă nu este pusă în funcțiune. Aici se impun măsuri de urgență, pentru că oamenii spun că apa nu este bună de folosit nici pentru mașina de spălat rufe”.









