Primarul Sucevei Ion Lungu a declarat că, în ultima vreme, aproximativ 5.000 de locuitori ai orașului au fost vaccinați săptămînal împotriva SARS-CoV-2. El consideră că dacă numărul se menține se va putea atinge ținta de 50% din populația eligibilă vaccinată pînă la 30 iunie. În prezent, în municipiul Suceava rata de vaccinare este de 31,06%. Primarul a afirmat: „Am văzut că unii mă atacă pe Facebook că ce treabă am eu cu vaccinarea, că e treaba doctorilor. Nu este adevărat. Eu, ca primar, sînt om responsabil și dator să fac tot ceea ce pot ca să țin școlile deschise, să funcționeze activitatea economică, să putem păstra locurile de muncă și să avem o populație sănătoasă. Deci, este în fișa mea de primar”. Ion Lungu a mai spus: „Nu este campanie electorală. Problemele de coronavirus, de vaccinare nu sînt numai ale autorităților centrale. Eu, ca primar, și noi ca autorități locale dorim ca această campanie de vaccinare să fie o reușită. În ceea ce mă privește voi face tot ceea ce e posibil pentru a determina cît mai multe persoane să se vaccineze”.









