Muzeul Național al Bucovinei și-a înregistrat denumirea, sigla și sloganul la Oficiul de Stat pentru Invenții și Mărci. Certificatul a fost primit săptămîna trecută, iar durata de protecție a mărcii este de 10 ani, începînd cu data de 8 mai 2020. Directorul muzeului sucevean, Emil Ursu, a declarat că procedura este una normală și a adăugat că cel mai important eveniment al orașului, Festivalul de Artă Medievală, a fost vizat și de două firme private. Acestea au depus la OSIM cerere pentru înregistrare. Directorul a afirmat: „Nu e singura marcă înregistrată a Muzeului Național al Bucovinei. Este înregistrat Festivalul de Artă Medievală și acum facem procedura pentru înregistrarea concursului de artă plastică <Voronețiana>. E un lucru normal să avem marcă înregistrată pe denumirea instituției, pe siglă și pe slogan. O protejăm. Spre exemplu, în cazul Festivalului Medieval noi am fost a treia entitate juridică care a depus cerere de înregistrare, dar am fost prima care a și plătit. Erau două firme private, una din București și cealaltă din Suceava, care doreau să înregistreze Festivalul de Artă Medievală. Dacă s-ar fi întîmplat acest lucru trebuia să plătim pentru denumire”. Emil Ursu a subliniat: „Suceava a pierdut o denumire. Este vorba de Festivalul de Blues care a fost înregistrat de o firmă din București”.








