Miercuri, 25 august, în jurul prînzului, Claudia Elena Gogu, directoarea Direcției Agricole Suceava, încă era în livezile din zona Fălticeni pentru a încerca să afle cît de mare este dezastrul produs de furtuna din 24 august. Doamna Gogu vorbea despre existența a 50 de hectare de livadă la Rădășeni și a altor 50 de hectare la Țarna Mare-Fălticeni și despre doi pomicultori ale căror culturi au fost distruse în proporție de 100%. Unul are 20 de hectare de livadă, iar celălalt 30 de hectare. Partea proastă este că nici unul nu are asigurare și sînt puține șanse ca statul să-i despăgubească. Pînă miercuri la prînz, Comitetul Județean pentru Situații de Urgență încă nu se întrunise, cu toate că membrii acestuia știau despre dezastrul din livezile fălticenene. Trebuiau să se întrunească și măcar să încerce să convingă Bucureștiul să ajute niște oameni distruși. Directoarea Direcției Agricole spunea că încearcă să obțină niște sisteme antigrindină care să fie montate în zonă. Și județul Botoșani a încercat să facă rost de astfel de sisteme, dar fără să reușească. Însă, poate că dacă Suceava și Botoșaniul se unesc iese ceva. Pomicultorii fălticeneni și-așa nu prea aveau unde vinde marfa, piața mare fiind ocupată de merele importate, cel mai adesea din Polonia. Na, Polonia știe să aibă grijă de producătorii săi. După ce că nu aveau unde vinde, acum aceștia nici nu mai au ce vinde. Dacă statul nu-i va ajuta acum, poate că pomicultorii se vor lăsa de meserie și vom rămîne doar cu merele de import și cu cele care cresc sălbatic pe marginea drumurilor. În clasa I am învățat că ”Ana are mere”. Abecedarul trebuie schimbat: Ana nu mai are mere.









