• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
joi, 30 aprilie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Aşa Inspectorat Şcolar, aşa învăţămînt

19 august, 2015
în Tableta zilei
0 0
Aşa Inspectorat Şcolar, aşa învăţămînt
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp
Foto
Foto

Cu emoţii, dar s-a rezolvat. A rezistat în fruntea Inspectoratului Şcolar al Judeţului Suceava din 2012, cînd a venit prin detaşare, în interesul învăţămîntului. Cum altfel? A trecut peste atîtea situaţii, că doar n-o fi uşor să conduci un inspectorat şcolar şi a ieşit cu bine din toate, inclusiv din cea mai recentă, privind transferurile ilegale de elevi la liceele sucevene. Culmea ar fi fost să n-o rezolve pe asta în care era vorba chiar de funcţia domniei sale. Domnul Gheorghe Lazăr, pînă acum detaşat la conducerea scestei instituţii în interesul învăţămîntului, a reuşit, după trei ani, să ia concursul. Nu din prima, căci iniţial, l-a picat la proba orală la care ar fi trebuit să-şi demonstreze capacităţile manageriale, ci după contestaţie. Cele trei ceasuri rele ale zilei de marţi l-au ocolit pe Gheorghe Lazăr care a primit de la Minister undă verde. Trei ani de manageriat şi un concurs aproape picat i-au trebuit să demonstreze că e bun de şef. Atît de bun încît, pe sub nasul domniei sale, adjuncta Cristina Teodorovici şi Comisia de transferuri au încălcat legea şi au făcut ca sute de elevi suceveni să fie acceptaţi la şcoli pentru care n-au obţinut o medie suficient de mare. E adevărat că planul n-a fost dus la îndeplinire, că presa şi-a băgat coada iar treaba a fost răscolită pînă la eliminarea din schemă a doamnei Teodorovici şi întoarcerea elevilor la liceele la care au fost admişi iniţial. Dar domnul Lazăr, şeful cel mare al instituţiei a ieşit, din cîte se vede, basma curată. Lui nu i-a imputat Ministerul nimic, ori asta înseamnă că habar n-a avut ce se întîmplă în instituţia condusă de el. Oricum am da-o, şeful IŞJ nu are cum să iasă bine, dar ce mai contează, atîta vreme cît rămîne în funcţie? Interesul a fost atins. Mai crede cineva că e vorba de interesul învăţămîntului? Nu mai întreabă nimeni cum e posibil ca după trei ani la vîrful Inspectoratului, după zeci de ani la catedră şi alţi cîţiva de directorat, un profesor care mai are doar doi ani pînă la pensie, ia cu greu examenul pentru funcţia de conducere. Este penibil că astfel de manevre se fac într-o instituţie care ţine de Ministerul Educaţiei dar este, mai ales, grav că un asemenea sistem de valori este promovat. Mai speră cineva la o nouă Lege a Educaţiei şi mai ales la respectarea ei?

Alina Mihăescu

https://www.radiotop.ro/img/media/2015/08/editorial19.08.mp3

Articole similare

”Decît” respect, domnule ministru Dimian?
Tableta zilei

”Decît” respect, domnule ministru Dimian?

30 aprilie, 2026
Spectacole folclorice, obiecte realizate de meșteri populari și fel de fel de produse, la Tîrgul de Toamnă ”Produs în Bucovina”, în parcarea Iulius Mall Suceava
Tableta zilei

Traian Andronachi își ia ”adio” de la funcția de prefect al Sucevei, și nu doar ”la revedere”

29 aprilie, 2026
Tot înainte, că în spate podu-i rupt!
Tableta zilei

Suceava, orașul florilor din giratorii

28 aprilie, 2026
11 garaje demolate și 41 de locuri de parcare amenajate, în zona fostului restaurant ”Național” din centrul Sucevei
Tableta zilei

Regulamentul parcărilor nu se mai schimbă. Probabil că licitațiile vor fi reluate în curînd

27 aprilie, 2026
Mesajul lui Vasile Rîmbu, după depunerea jurămîntului de primar al Sucevei: După două decenii de continuitate, momentul acesta marchează nu doar o schimbare de lider, ci și o schimbare de viziune și de direcție (Foto)
Tableta zilei

Conducerea Primăriei Suceava, o lumînare și o rugăciune pentru numirea unui prefect înțelegător

24 aprilie, 2026
Suceava, orașul parcărilor cu plată, al amenzilor și al nervilor
Tableta zilei

Primăria Sucevei are bici, dar nu are și zăhărel

23 aprilie, 2026
Articolul următor

Ediţia 2015 a Festivalului de Artă Medievală de la Suceava a avut peste 13.000 de vizitatori

Incendiu la Frătăuţii Noi

Minorii, hoţi de buzunare

Radio TOP Suceava 104FM

Cu haz de necaz, cu glume mai mult sau mai puţin reuşite, dar niciodată de autogară, cu ştiri scurte şi la obiect, cu o muzică mai altfel, dar şi cu bîlbe şi prostioare scăpate pe microfon, Radio Top este un amestec de cool, fresh, funny şi chilli. Un amestec de care, uneori, te poţi îndrăgosti la prima vedere sau la prima „degustare”. Ce-am spus: cool, fresh, funny şi chilli? Ei, poftim: uite ce face globalizarea din om!

Secțiuni

  • Actualitate
  • Administrație
  • Audio
  • Educație
  • Featured
  • Politic
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Ştiri
  • Tableta zilei
  • Timp liber
  • Top 10
  • Top Magazin

Parteneri

Radio online Romania

Recomandari

Cumpara Criptomonede
Cautimasina.ro

Urmărește-ne

Facebook Twitter Instagram

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM