• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
vineri, 7 august, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Interesul partidului, peste cel al populaţiei

10 martie, 2014
în Tableta zilei
0 0
Interesul partidului, peste cel al populaţiei
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Vicepreşedintele PNL al Consiliului Judeţean Suceava, Ilie Niţă, şi viceprimarul PNL al Sucevei, Ovidiu Doroftei, vor coordona campania liberalilor pentru alegerile europarlamentare din 25 mai. Domnul Niţă va trebui să-i convingă pe domnii de la ţară să voteze PNL-ul, iar domnul Doroftei are misiunea de a-i determina pe ruralii de la oraş să aleagă candidaţii PNL. Preşedintele Organizaţiei Judeţene Suceava a PNL, deputatul Alexandru Băişanu, a spus că misiunea filialei este de a obţine 25% din voturi. Nu ştiu dacă acest rezultat a fost impus de conducerea centrală a partidului sau dacă domnul Băişanu şi-a luat angajamentul că va reuşi să pună în traista bucovineană a PNL-ului un sfert din voturile care vor fi exprimate. Oricum, în opinia mea, aşteptările PNL sînt uşor exagerate. PSD-ul este un partid solid la Suceava, iar Guvernul Ponta are suficiente mijloace prin care să manipuleze opinia publică astfel încît aceasta să acorde votul social-democraţilor. Totodată, în judeţul Suceava, Partidul Democrat Liberal stă bine spre foarte bine. Pe de altă parte, PNL Suceava nu are candidat la europarlamentare şi, de aceea, liberalii nu sînt motivaţi să tragă pentru partid. Domnul Băişanu a declarat că deja şi-a depus mandatul de preşedinte la dispoziţia conducerii centrale a partidului. Asta înseamnă că dacă PNL Suceava nu va scoate procentul scontat la europarlamentare, atunci Alexandru Băişanu ar putea fi înlocuit din funcţia de preşedinte. Ar putea, dar cel mai probabil acesta nu-şi va pierde funcţia. Asta, pentru că nu prea ar avea cine să-l înlocuiască, dar şi fiidcă PNL-ul nu va dori să creeze instabilitate în partid înaintea alegerilor prezidenţiale din luna noiembrie. Alexandru Băişanu a spus că dacă nu va fi atinsă ţinta electorală, Ilie Niţă şi Ovidiu Doroftei ar urma să-şi piardă funcţiile politice şi administrative. E drept că funcţia de vicepreşedinte al Consiliului Judeţean şi cea de viceprimar sînt funcţii politice, dar, totuşi, de ce să plătească cei doi cu posturile pentru un scrutin în care componenta locală nu este atît de semnificativă? PNL-ul nu pune problema înlocuirii celor doi în cazul în care nu-şi fac treaba la Consiliul Judeţean şi la Primăria Suceava, creînd nemulţumiri în rîndul cetăţenilor, dar bine că este dispus să-i dea afară dacă nu aduc voturi pentru cei pe care Bucureştiul a decis să-i trimită la Bruxelles. Încă o dată se vede că interesul partidului este peste cel al populaţiei.[audio:https://www.radiotop.ro/img/media/2014/03/tab-luni-10-martie.mp3|titles=tab luni 10 martie]

Articole similare

”Atelierul de sudură” al comunității sucevene
Tableta zilei

”Atelierul de sudură” al comunității sucevene

7 august, 2026
Unii cu munca, Vasile Rîmbu cu lauda. Campania de imagine a primarului continuă
Tableta zilei

Unii cu munca, Vasile Rîmbu cu lauda. Campania de imagine a primarului continuă

6 august, 2026
La Rădăuți se poate, la Suceava nu
Tableta zilei

La Rădăuți se poate, la Suceava nu

5 august, 2026
Vama Siret, fără curent, noaptea
Tableta zilei

Siretul ar trebuie să lase gunoaiele din Vamă în drum. Dacă altfel nu se poate

4 august, 2026
Și în Suceava există viață. Uneori
Tableta zilei

Și în Suceava există viață. Uneori

3 august, 2026
A început demolarea celor 59 de garaje din spatele Primăriei Suceava. Proprietarii au primit despăgubiri de 1,2 milioane de lei. Pe terenul respectiv va fi ridicată o parcare cu cinci niveluri (Foto)
Tableta zilei

Sucevenii au înțeles că garajele trebuie demolate. Dar, de unde aroganța și furia Primăriei față de proprietarii acestora?

31 iulie, 2026
Articolul următor

660.000 de lei, valoarea pagubelor din tăieri ilegale şi păşunat abuziv în pădurile statului

Bursa Generală a Locurilor de Muncă, pe 25 aprilie

50 de social-democrate sucevene, la „Primăvara social-democrată”

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM