Profesoara Rodica Nina Secelean ține un jurnal de călătorie pe Facebook. Dar nu orice fel de jurnal, ci un jurnal de călătorie profesională. Într-una dintre călătorii, profesoara a ajuns și la Suceava, la Universitatea ”Ștefan cel Mare”. Evident, cu treabă. Iată cîteva dintre impresiile cu care a plecat, iar cînd a ajuns la destinație, ori chiar încă de pe drum, le-a făcut publice. ”Rareori te impresionează ceva așa cum te-a impresionat spiritul de echipă ce s-a făcut simțit pe tot parcursul evenimentului. Te-a impresionat legătura dintre Universitate și autorități. Nu o legătură de conjunctură, ci una profundă. Multe investiții în educație, inclusiv în educația timpurie. Multe grădinițe nou construite, două creșe, investiții care spun multe despre cum este privită educația aici, în Bucovina. Dar cum educația de calitate nu se poate realiza fără oameni de calitate, la Suceava se acordă o atenție deosebită pregătirii viitorilor dascăli, indiferent de disciplină. Studenții de la Facultatea de Științele Educației beneficiază de un centru de resurse dotat cu mijloace didactice moderne, au numeroase activități practice de predare, în afara orelor de practică pedagogică. Tu, cea care susții de ani buni nevoia de practică la profilurile pedagogice, ai fost fericită să afli că la Suceava studenții fac practică inclusiv în mediul rural. Este momentul să spui că la eveniment au participat educatoare din cele 15 județe implicate în proiect și profesori de la Universitatea Aurel Vlaicu din Arad. A fost șansa de a te întîlni fie cu colegi alături de care ai fost cursant, dar și cărora le-ai fost formator. A fost șansa de a cunoaște oameni noi și de a schimba informații, de a învăța, în cele din urmă. (…) indiferent de premii, marele premiu al tuturor a fost șansa de a fi împreună după doi ani de izolare, de a cunoaște oameni noi, de a ne bucura de ospitalitatea bucovineană, de cîntecele și jocurile populare ale urmașilor lui Ștefan cel Mare, de a fi dascăli. Mulțumiri doamnei OTILIA CLIPA, sufletul acestui proiect și al acestui eveniment”. Profesoara Rodica Nina Secelean a participat, la Suceava, la programul <Educație timpurie incluzivă și de calitate>, derulat de Facultatea de Științe ale Educației, care este coordonată de conferențiarul universitar doctor Otilia Clipa. Noi, sucevenii, stînd mai multe pe-acasă vedem ba că lipsește o clanță de la o ușă de la o școală, ba că nu este cretă la tablă, ba că nu se învață suficient, ba că universitatea doarme cam mult, ba că oamenii sînt prea răi, ba că nu-știu-care profesor nu are bască, ba că nu știu-care-elev nu are penarul la el. Adică, vedem mai mult ce-i rău și ce nu merge. Însă, iată că Suceava, în general, și universitatea, în particular, arată altfel. Uneori poate ar trebui să o rugăm pe profesoara Secelean din Sfîntu Gheorghe să ne împrumute ochii ei.









