Doi profesori de istorie din județul Suceava au fost admiși la un seminar de formare avînd ca temă Holocaustul, la Institutul Yad Vashem din Ierusalim. Anunțul a fost făcut, prin telefon, la Radio Top, de inspectorul de istorie din cadrul Inspectoratului Școlar Județean, Daniel Hrenciuc. El a afirmat că profesorii în cauză predau la Vicovu de Sus și, respectiv, la Colegiul Național Militar „Ștefan cel Mare” din Cîmpulung. Profesorul Hrenciuc a precizat: „De cîțiva ani de zile, deși profesorii noștri s-au înscris la acest curs de formare, nu au fost selectați. Asta, întrucît criteriile de selecție sînt destul de dure”. Seminarul de formare pe problematica Holocaustului va avea loc între 7 și 14 august. Acțiunea este cuprinsă într-un Memorandum încheiat între Institutul Yad Vashem și Ministerul Educației. (Foto: Visit Israel)









