Medicul Ionuș Jurchiș, șeful Secției de Urologie din cadrul Spitalului Clinic Județean Suceava, va fi noul manager al unității spitalicești, după ce medicul cardiolog Alexandru Calancea și-a anunțat demisia în această dimineață. Domnul Jurchiș va fi numit de Consiliul Județean condus de social-democratul Gheorghe Șoldan, în subordinea căruia se află Spitalul. Acesta va deține funcția cu titlu interimar pentru 6 luni, după care se va organiza un concurs.
Medicul Dimtrie Siriopol a demisionat din funcția de director medical, iar în locul său va fi numit medicul specializat în cardiologie intervențională Paul Turcoman. Domnul Turcoman este consilier PSD în cadrul Consiliului Local Suceava.









