Consiliul Județean Suceava va aloca 70.000 de lei pentru a-i premia pe cîțiva sportivi medaliați în competiții naționale. Doi sportivi care au obținut medalii de aur la Cupa României la box pentru Cadeți-2026, Bîrtoi Robert, la categoria 42 de kg., și Hreniuc Rudolf Nicolo, la categoria 50 de kg., vor primi cîte 5.000 de lei fiecare. Totodată vor fi premiate și 20 de handbaliste de la LPS care au obținut locul II și medalia de argint la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-Etapa Națională și medalia de argint la Turneul Final-Juniori 3. Handbalistele vor primi cîte 3.000 de lei. Premiile vor fi aprobate în ședința Consiliului Județean de joi, 25 iunie, proiectul de hotărîre fiind inițiat de vicepreședintele Nicolae Robu.








