Astăzi, cu ocazia hramului cel mare al Mănăstirii „Sfîntul Ioan cel Nou de la Suceava”, Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților a oferit și o serie de distincții. S-a întîmplat după Sfînta Liturghie care a fost săvîrșită de mai mulți ierarhi, membri ai Sfîntului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române.
Cătălina Biholar și Oana Șlemco, de la Intermedia TV Suceava, au primit din partea arhiepiscopului Sucevei și Rădăuților, ÎPS Calinic, Ordinul Sfîntul Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava. Printre altele, această distincție se oferă ”pentru sprijinirea proiectelor umanitare și a inițiativelor educaționale/caritabile”.






