• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
marți, 9 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Actualitate

Daniel Apostol, analist economic: Economia României, ca ”o corabie aruncată pe valurile unei furtuni”, afectată de ”miopia politică” și luptele pentru putere

22 aprilie, 2026
în Actualitate
0 0
Jurnalistul specializat pe probleme economice Daniel Apostol: Taxa de solidaritate este cel puțin o lipsă de respect și o lipsă de rușine a clasei politice în fața cetățeanului
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Criza politică din România afectează direct economia, într-un moment deja dificil la nivel intern și internațional. Analistul economic Daniel Apostol compară situația cu ”o corabie aruncată pe valurile unei furtuni”, în care deciziile întîrzie, iar clasa politică este preocupată mai degrabă de lupte interne decît de stabilitate economică.

Într-o intervenție telefonică la Radio Top, întrebat despre cum vede criza politică din țară pentru economie, acesta a declarat: ”E ca o corabie care e aruncată pe valurile unui furtuni, cîrmaciul a plecat puțin să facă integrame și nu ține cîrma, iar tot restul echipajului se bate sub punte (…). Este în plină furtună și riscă să fie aruncată prin niște stînci”. În opinia sa, situația reflectă ”o <miopie politică> (…) care arată, de fapt, că, la nivelul clasei politice, politicianul român își joacă toate cărțile pentru propriul avantaj”.

Daniel Apostol consideră că această criză reprezintă un risc major pentru economie: ”Această criză politică este un sabotaj pe care clasa politică îl produce economiei reale”. El a explicat că România se confruntă deja cu probleme serioase: ”Un status economic extrem de dificil (…), peste care se suprapun o importată inflație în zona energetică (…) și un recul în economia europeană”.

Potrivit analistului, în acest context ar fi fost nevoie de decizii clare și rapide: ”Te-ai aștepta să vezi o privire limpede asupra situației și decizii corecte, concrete, prin care România să fie administrată într-o perioadă tulbure”.

Referitor la declarațiile celor de la putere cu ”agenda națională, cu interesul țării, cu interesul națiunii care l-a trimis prin vot într-o poziție de conducere”, potrivit domnului Apostol, acestea reprezintă ”doar o retorică populistă”. A punctat analistul economic: ”Înțelegerea puterii în România a rămas captivă într-un artificiu în care fiecare consideră că orice cîștig pentru celălalt e automat o pierdere pentru el. E o patologie a politicii românești care ne duce întotdeauna în puncte critice”.

Daniel Aposotol a adăugat: ”În spatele acestui zgomot se întîmplă două chestiuni. Pe de o parte se umplu fel de fel de cutii de pantofi cu bani publici. Pe de altă parte, în spatele acestui zgomot public, nu rămîne nimic în urma acestor politicieni – nimic pentru națiune, nimic pentru țară”. Singurele investiții relevante rămîn cele realizate din fonduri europene: ”Singurele lucruri care s-au construit, au o anumită trăinicie și o relevanță în economie, au fost făcute cu fondurile europene și acelea multe, puține, cîte am reușit să le absorbim”.

Daniel Apostol este expert în politici publice, prim-vicepreședinte ASPES. De asemenea, este director editoral la <Economistul> și editorialist la profit.ro și jurnalul.ro. Analistul economic scrie și pentru New Money, site-ul care ține de revista cu același nume și care a fost lansată odată cu Money Channel.

 

Tags: analist economiccrizăcriză economicăDaniel ApostoleconomieGuvernguvernareGuvernul Bolojanpoliticăpoliticieni

Articole similare

Împăcați-vă și dați-i drumul la treabă mai repede, pentru că mai sînt mai puțin de două luni (Foto)
Actualitate

Primăria Suceava și-a dat acceptul pentru ca nou promovata CSM Cetatea 1932 Suceava să joace pe ”Areni”. Primăria promite un stadion nou, realizat în colaborare cu Consiliul Județean

9 iunie, 2026
Transport public, cu patru autobuze mari hibrid, la Vatra Dornei. Primarul Marius Rîpan: Programul autobuzelor va fi modificat funcție de solicitările dornenilor
Actualitate

Transport public, cu patru autobuze mari hibrid, la Vatra Dornei. Primarul Marius Rîpan: Programul autobuzelor va fi modificat funcție de solicitările dornenilor

9 iunie, 2026
Masă rotundă cu angajatorii, la Facultatea de Economie, Administrație și Afaceri din cadrul USV. ”Avem nevoie de tineri bine pregătiți, cu deschidere spre zona practică” (Foto)
Actualitate

Două dintre cărțile scriitorului sucevean Mircea A. Diaconu, printre cele mai vîndute de Editura Cartier la Bookfest

9 iunie, 2026
Șofer din Frătăuții Noi cu permisul suspendat, prins circulînd cu 147 de km/h
Actualitate

Cinci filtre, pe drumul Drăgușeni-Siret. Au fost aplicate 58 de sancțiuni contravenționale

8 iunie, 2026
Mașină a Primăriei Suceava, lovită de o altă mașină condusă de un șofer băut și suspect că ar fi consumat și droguri
Actualitate

Accident mortal la ieșirea din Suceava spre Ipotești. Peste 30 de polițiști au lucrat 8 ore, verificînd în bazele de date peste 600 de mașini și persoane, și vizionînd ore întregi de filmări, pentru a-l identifica pe autorul accidentului

7 iunie, 2026
575 de copii din mai multe județe, la Adâncata, la Festivalul-Concurs de Folclor ”Sărbătoarea de sub brazi”
Actualitate

575 de copii din mai multe județe, la Adâncata, la Festivalul-Concurs de Folclor ”Sărbătoarea de sub brazi”

7 iunie, 2026
Articolul următor

Pubele refuzate la ridicare, dacă deșeurile nu sînt colectate corect. Măsura a intrat deja în vigoare la Șcheia și Ipotești

Lucrări de modernizare a străzii Oituz. Pentru început se reface legătura dintre strada Leca Morariu și strada Universității

Raport de activitate prezentat de fostul viceprimar al Sucevei Lucian Harșovschi, în prezent consilier local: M-am asigurat că proiectele începute anterior continuă și sînt duse la bun sfîrșit

Protocol de colaborare între Inspectoratul Școlar Suceava și Direcția Agricolă, care ”să aducă un suflu nou în procesul de învățare”

Protocol de colaborare între Inspectoratul Școlar Suceava și Direcția Agricolă, care ”să aducă un suflu nou în procesul de învățare”

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM