• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
miercuri, 8 iulie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Actualitate

Decanul FIA, Mircea Oroian: După cercetările realizate de Facultatea de Inginerie Alimentară Suceava, ”apicultorii din zona noastră au reușit să comercializeze mai bine aceste sortimente, mierea de mană și mierea polifloră montană”

13 noiembrie, 2025
în Actualitate
0 0
Studiu USV. Mierea de mană și mierea polifloră montană din județul Suceava sînt similare sau chiar mai bune decît cunoscuta miere de manuka din Noua Zeelandă
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Mierea albastră care, conform unor relatări de presă, a devenit un fenomen internațional nu este atît de specială, potrivit prof. univ. dr. Mircea Oroian, decanul Facultății de Inginerie Alimentară din cadrul USV. A punctat acesta, în cadrul unei intervenții telefonice la Radio Top: ” Exagerează cu fenomenul. (…) Și în România sînt producători care au miere albastră. În Brașov este o companie care face un amestec de plante medicinale, iar acest amestec se introduce în mierea de albine și se obține o miere albastră. Am văzut și producători din Suceava care au adăugat pulbere de cătină, pulbere de aronia și pulbere de zmeură ca să obțină alte sortimente de miere”.

Știripesurse.ro a scris că un inginer chimist grec a creat <Blue Honey>, ”prima miere albastră din lume, produsă în Grecia, care a devenit rapid un fenomen internațional și se pregătește să ajungă și în România”. Potrivit decanului FIA, ”pe piața de miere de albine la nivel mondial ca să ieși în evidență cu un produs trebuie să vii cu ceva inedit. Producătorul din Grecia a adăugat spirulină, practic a extras din spirulină colorantul albastru și a obținut mierea lui albastră. Dacă este un fenomen, nu cred, dar este o abordare nouă”.

A subliniat Mircea Oroian: ”Este o piață concurențială și trebuie să vii cu ceva nou, astfel încît să ieși în evidență”.

Referitor la diferitele tipuri de miere produse în Suceava, cele în care se pune pulbere de aronia, ”în funcție de doza pe care o adaugă se observă o culoare de la roz spre un violet”.

Decanul FIA crede că <Blue Honey> a inginerului chimist grec ”este făcută mai degrabă pentru copii, care sînt atrași de culorile mai intense. Pentru ei beneficiile de miere de albine sînt mult mai mari decît pentru adulți și poate fi consumată mai ușor astfel”.

În altă ordine de idei, dar referindu-se tot la miere, la cea de mană mai exact, profesorul Oroian a precizat că s-a bucurat foarte mult că ”apicultorii din zona noastră au reușit să comercializeze mai bine aceste sortimente, mierea de mană și mierea polifloră montană, deoarece consumatori din toată România i-au contactat ca să cumpere de la ei”. Mierea de mană și cea polifloră montană din județul Suceava au fost intens promovate în presa locală și națională după un studiu făcut de Facultatea de Inginerie Alimentară Suceava, care a demonstrat că acestea sînt similare sau chiar mai bune decît cunoscuta miere de manuka din Noua Zeelandă.

A adăugat Mircea Oroian, care are doctoratul în miere: ”Mă uitam pe Google Trends să văd dacă lumea a căutat informația pe internet și s-a observat în zilele în care au apărut informațiile despre studiul nostru în presa națională, presa locală, presa regională – s-a văzut o căutare mai mare a cuvintelor miere de mană de Bucovina”.

 

Tags: FIAmieremiere albastrămiere de BucovinaMiere de manăMircea OroianUSV

Articole similare

Jurnalistul specializat pe probleme economice Daniel Apostol: Taxa de solidaritate este cel puțin o lipsă de respect și o lipsă de rușine a clasei politice în fața cetățeanului
Actualitate

Dosarul Pfizer, între negocieri cu firma farmaceutică și cearta între politicieni pe acest subiect. Daniel Apostol: A face într-o formă sau alta răspunzător pe cineva, cred că este o datorie față de națiunea care va suporta, practic, costul acestei greșeli

8 iulie, 2026
Consiliul Județean Suceava, reprezentat la Palatul Parlamentului din Londra, la evenimentul ”Discover Bucovina”
Actualitate

Consiliul Județean Suceava, reprezentat la Palatul Parlamentului din Londra, la evenimentul ”Discover Bucovina”

7 iulie, 2026
INFORMARE: IULIUS MALL SUCEAVA
Actualitate

Comunicat de presă 2: Iulius Mall Suceava

7 iulie, 2026
INFORMARE: IULIUS MALL SUCEAVA
Actualitate

Comunicat de presă 1: Iulius Mall Suceava

7 iulie, 2026
Peste 200 de copii au participat la taberele Inter Academy Camp de la Cîmpulung. Baza sportivă este deja rezervată pentru cantonamente pînă în iarnă. Primarul Negură: Este o promovare cum nu o faci cu toate activitățile cum o faci pe linie sportivă
Actualitate

Peste 200 de copii au participat la taberele Inter Academy Camp de la Cîmpulung. Baza sportivă este deja rezervată pentru cantonamente pînă în iarnă. Primarul Negură: Este o promovare cum nu o faci cu toate activitățile cum o faci pe linie sportivă

7 iulie, 2026
Producători din Suceava, în vizită de documentare la Banca de Resurse Genetice Vegetale Buzău
Actualitate

90 de soiuri de roșii, în solariile legumicultorului Vasile Mătrășoaie, de la Dumbrăveni, care au început să se coacă. Cînd afară au fost 39 de grade, temperatura în solariu ajungea la 60 de grade Celsius

7 iulie, 2026
Articolul următor
Cei șase consilieri județeni pentru ATOP au fost aleși. Aceștia nu vor fi plătiți

Proiectul privind repartizarea banilor celor 114 localități din Fondul de rezervă al Consiliului Județean, votat în unanimitate. Însă, nu au lipsit acuzațiile de împărțire a banilor pe criterii politice

Mai mult de 80 de polițiști sînt prezenți, astăzi, pe drumurile din județul Suceava. Polițiștii acționează cu sistemul de monitorizare a traficului în zonele cu risc rutier

Un șofer vitezoman care a fugit de poliție, amendat cu 18.000 de lei și lăsat fără permis pentru 630 de zile

Totul pentru ziua cea mare, într-un singur loc: Târgul de Nunți „Bucovina” revine la Iulius Mall Suceava

Totul pentru ziua cea mare, într-un singur loc: Târgul de Nunți „Bucovina” revine la Iulius Mall Suceava

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM