• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
marți, 23 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Actualitate

Emil Ursu, nemulțumit profund de propunerea de mărire salarială. Un angajat la o benzinărie care a vrut să se angajeze la muzeul de la Siret, care se va deschide pe 23 mai, a rîs cînd a auzit ce salarii sînt și a plecat. Muzeul de la Siret are un singur angajat, iar pentru cîteva zile vor fi detașate acolo două doamne de la muzeul din Suceava

22 mai, 2024
în Actualitate
0 0
Directorul Muzeului Național al Bucovinei: Noi trebuie să avem birouri de turism în Asia, fiindcă de-acolo vin banii. M-am uitat în Liechtenstein, în luna mai, și era plin de indieni
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Directorul Muzeului Național al Bucovinei, Emil Ursu, este foarte supărat pentru că, din nou, guvernanții au promis una și fac altceva în legătură cu doritele majorări salariale din sistem. Într-o intervenție telefonică la Radio Top, domnul Ursu a declarat: ”A fost o promisiune din care rezulta că vor exista măriri cu 10% începînd cu luna mai și cu 10% începînd cu luna iunie. Ne apropiam cumva de colegii noștri de la instituțiile de spectacol și, evident, de cei din învățămînt. Aseară, ieri după amiază, s-a publicat o altă propunere de ordonanță de urgență, a apărut în spațiu public, care spune că vor fi două tranșe de majorare – cu 5% din luna iunie și cu 5% din septembrie. Practic, diferența între noi și celelalte domenii va crește și mai mult”.

Întrebat despre diferențele salariale, Emil Ursu a afirmat: ”Eu am mai spus, inclusiv la dumneavoastră, că între un instrumentist cu studii medii și un șef de serviciu dintr-un muzeu, cu studii superioare, cu vechime maximă, șef de serviciu, cu doctorat, atenție, cu doctorat, cu normă de hrană, și ce mai doriți dumneavoastră, diferența nu era foarte mare, dar era de aproape 1.000 de lei. Asta era în 2017. 5% este pentru toată lumea și, automat, la un salariu mai mare 5% reprezintă mai mult”.

Prin atitudinea guvernanților față de muzee și biblioteci, domnul Ursu are impresia că se dorește ”uciderea” acestor domenii. A spus directorul muzeului: ”Din păcate, nu știu, senzația este că se dorește a se ucide cel puțin muzeele și bibliotecile. Pentru că oamenii pleacă. Eu vă dau cîteva exemple de la noi. În noiembrie au plecat două colege de la noi de pe gestionar custode, deci de la ghidaj, de la supraveghere. Au plecat la un supermarket, tot în Suceava, evident, motivînd două lucruri: unu, că salariul este mai mare, ce era corect, și, doi, au mai mult timp liber. Lumea are senzația că la muzeu se stă degeaba. Nu se stă degeaba. Se muncește pe rupte. Cel puțin eu vorbesc de muzeul de la Suceava. Apoi, am avut, știți că mîine deschidem muzeul de la Siret. Am avut concurs pentru ocuparea a două posturi acolo. Un post de muzeograf și un post de gestionar custode. Ei, a dat Dumnezeu și pentru muzeograf a venit cineva. Pentru gestionar custode au venit două persoane. Una dintre persoane, care am înțeles că lucra la o benzinărie, în momentul în care i-au zis salariul a început să rîdă și a plecat. Cea de-a doua a luat 1,30. Avem birou de artă fără muzeograf, fără curator. La istorie este o jale”.

Referitor la Muzeul de Istorie de la Siret, care se va inaugura pe 23 mai, Emil Ursu a mai spus: ”Închipuiți-vă că eu trebuie să dau o dispoziție de detașare pentru două persoane, pentru două colege de-ale mele, ca să pot deschide muzeul de la Siret. Sigur, el o să stea deschis joi, vineri, sîmbătă și duminică, luni și marți o să-l închidem. Să vedem ce o să facem de miercuri, pentru că avem o singură persoană”.

Emil Ursu crede că muzeele au fost pedepsite de guvernanți pentru că mare parte dintre ele n-au participat săptămîna trecută la Noaptea Muzeelor, acesta spunînd: ”Aseară, evident, a fost o largă discuție între directorii de muzee. Nimeni nu contestă că, de fapt, a fost o pedeapsă. Pentru că ni s-a sugerat din surse ministeriale că n-am avut diplomație. Deci, e clar, protestul de sîmbătă a enervat atît de tare încît s-a ajuns la propunerea asta de măriri salariale”.

 

Tags: Emil UrsuMuzeul Național al Bucovineisalarii muzee

Articole similare

Evaluarea Națională și Bacalaureatul. Poliția Suceava, campanie de informare și conștientizare: Copiii au nevoie de susținere, nu de presiune
Actualitate

Evaluarea Națională și Bacalaureatul. Poliția Suceava, campanie de informare și conștientizare: Copiii au nevoie de susținere, nu de presiune

22 iunie, 2026
20.000 de lei de la Consiliul Județean, pentru un proiect prin care 80 de copii vor ajunge pentru prima dată la mare
Actualitate

70.000 de lei din partea CJ Suceava, pentru premierea unor sportivi

22 iunie, 2026
Canicula îi pune în alertă pe crescătorii de animale. ANSVSA: apă, umbră și fără animale de tracțiune la orele de vîrf
Actualitate

Canicula îi pune în alertă pe crescătorii de animale. ANSVSA: apă, umbră și fără animale de tracțiune la orele de vîrf

22 iunie, 2026
”Mobilă și durere”, ”Nunta lui Decebal” și ”Legată cu funia de pămînt”, la Festivalul ”Zilele Teatrului Matei Vișniec”. Alina Mihăescu: Oferta este mare și pentru toată lumea
Actualitate

Teatrul ”Matei Vișniec” încheie stagiunea cu un spectacol deosebit – ”Artă”. Alina Mihăescu: Este o comedie care va face furori

22 iunie, 2026
Săli pline la cea de-a X-a ediție a Festivalului ”Zilele Teatrului Matei Vișniec”. Alina Mihăescu: Lumea l-a așteptat și l-a primit cu bucurie
Actualitate

Săli pline la cea de-a X-a ediție a Festivalului ”Zilele Teatrului Matei Vișniec”. Alina Mihăescu: Lumea l-a așteptat și l-a primit cu bucurie

22 iunie, 2026
Stadion nou la Suceava și două echipe în Liga a II-a? Haideți să le vedem și pe astea
Actualitate

Stadion nou la Suceava prin CNI, în 6-7 ani. ”Din păcate nu e un moment tocmai bun să faci stadioane, dar nici resurse locale nu cred că sînt ușor de mobilizat”

22 iunie, 2026
Articolul următor
Crosul Sucevei, pe 26 mai, începînd cu ora 16.00, în centrul Sucevei. Invitata de onoare din acest an este Daniela Costian, medaliată cu bronz la aruncarea discului, la Jocurile Olimpice de la Barcelona

Crosul Sucevei, pe 26 mai, începînd cu ora 16.00, în centrul Sucevei. Invitata de onoare din acest an este Daniela Costian, medaliată cu bronz la aruncarea discului, la Jocurile Olimpice de la Barcelona

Gheorghe Flutur, în piață la Arbore: Am stat de vorbă cu peste 1.000 de oameni, le știu așteptările, iar ei își pun speranțe că în viitor vor putea fi ajutați să își vîndă mai bine produsele lor

Gheorghe Flutur, în piață la Arbore: Am stat de vorbă cu peste 1.000 de oameni, le știu așteptările, iar ei își pun speranțe că în viitor vor putea fi ajutați să își vîndă mai bine produsele lor

Viceprimarul Lucian Harșovschi: Noul corp de clădire de la Colegiul ”Petru Rareș” va fi funcțional pînă la debutul viitorului an școlar. Acesta mai trebuie doar racordat la rețeaua de apă și dotat cu mobilier și aparatură

Viceprimarul Lucian Harșovschi: Noul corp de clădire de la Colegiul ”Petru Rareș” va fi funcțional pînă la debutul viitorului an școlar. Acesta mai trebuie doar racordat la rețeaua de apă și dotat cu mobilier și aparatură

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM