Președintele PNL Suceava, Gheorghe Flutur, a votat la Școala 4 din Gura Humorului, în jurul orei 09.00. După ce a votat pentru Senat și Camera Deputaților, domnul Flutur, care a fost însoțit de soție, a declarat: ”La mulți ani, România, la mulți ani, români, și un gînd bun, astăzi, de aici, de la Gura Humorului, de la secția de votare, unde am venit cu familia, cu prietenii, cu colegii mei. Am votat pentru reprezentarea județului Suceava cu demnitate în Parlamentul României, cu interes maxim pentru dezvoltarea lui, pentru apărarea drepturilor fundamentale ale românilor: libertate, egalitate de șanse, familie, drum european, care trebuie garantat în continuare, și pentru dezvoltare. Oamenii așteaptă mai multă bunăstare, mai multă siguranță și mai mult respect din partea oamenilor politici. Pentru toate astea am votat. Să aibă sucevenii încredere în oamenii politici”.
Alături de Gheorghe Flutur au fost, printre alții, deputatul Ioan Balan și senatorul Daniel Cadariu. Domnul Cadariu, însoțit de soție și de fiul lor, a votat și el la Școala 4.
Domnul Cadariu a spus: ”La Mulți ani România, la mulți ani pentru toți românii! Am fost, astăzi, la vot împreună o parte din familie, avînd în vedere că fata este la studii în străinătate și, în fond, am votat și cu gîndul la ea, pentru a-i da șansa ca rezultat al acestui vot să fie motivată să se întoarcă acasă, să nu se stabilească în străinătate. De altfel, e un lucru care ne preocupă despre toți românii plecați în diaspora, pentru că este esențial ca rezultat al votului de astăzi în ce mod se va forma guvernul viitor și în ce mod din punct de vedere economic va evolua România, astfel încît să-i convingă pe cît mai mulți din românii din diaspora să se întoarcă acasă. E un lucru pe care îl așteaptă, evident, toate familiile care au astfel de cazuri și, evident, am votat cu gîndul la toți românii din țară, pentru că noi cu toții am primit un semnal acum o săptămînă și mă refer aici la clasa politică, în sensul în care e nevoie de o schimbare în modul de a face politică și administrație poate mai mult ca pînă acum în folosul cetățenilor. Din acest punct de vedere sînt optimist că și în județul Suceava politicienii au înțeles semnalul, iar lucrurile vor evolua începînd de anul viitor în folosul românilor”.










