Poliția de Frontieră a anunțat o confiscare de produse în Punctul de Trecere a Frontierei Siret de la un cetățean ucrainean, care conducea un microbuz înmatriculat în Ucraina.
Echipa comună de control formată din polițiști de frontieră și inspectori vamali a descoperit în primă fază 641 de unelte și accesorii pentru unelte electrice, care purtau mărci consacrate. Ucraineanul nu a putut prezenta certificatele de conformitate.
Aceste bunuri, în valoare totală de 254.000 lei, au fost reținute de către lucrătorii vamali, urmînd a fi expertizate pentru confirmarea suspiciunii că ar fi contrafăcute. În același microbuz au fost descoperite 146 de produse electronice și accesorii, estimate la o valoare totală de peste 200.000 de lei. Pe lîngă ridicarea mărfurilor amintite, cu o valoare de aproximativ 90.000 de euro, polițiștii au pus sigiliu pe mijlocul de transport estimat la 50.000 de lei.
Polițiștii de frontieră suceveni au întocmit dosar penal pentru două infracțiuni, respectiv ”contrabandă” și ”punerea în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată”.