Suceveanul Dan Apostol, mutat de 26 de ani în Capitală, a spus, astăzi, de Hramul Sucevei, că trăiește sentimente contradictorii cînd revine pe meleagurile natale. Într-o intervenție telefonică la Radio Top, Dan Apostol a declarat: ”Trăiesc două sentimente contradictorii. În același timp vin la Suceava cu foarte multă dragoste pentru că este locul natal și de fiecare dată cînd trec de Cumpărătura se vede deschiderea Bucovinei și îmi umplu inima de bucurie și energie pozitivă. Și mă uit la oraș și aici funcționează și nostalgia firească, un oraș pe care îl știam într-un fel cînd eram copil, evident că orașul s-a transformat și este normal să se întîmple. Transformările aduc aspecte pozitive, dar și negative. Eu am sentimentul că orașul s-a mișcat frumos, dar a și rămas în urmă din anumite puncte de vedere”. Întrebat la ce a rămas în urmă Suceava, Dan Apostol, care este jurnalist specializat pe probleme economice, a spus că se referă la partea economică. Acesta a declarat: ”La partea economică, pentru că aici este o durere, am un gust amar ca fost jurnalist economic să văd că deși Suceava este capitala unui județ cu mare potențial este un oraș care nu a reușit să exceleze în plan economic. În continuare economia este bazată pe consum, pe servicii și comerț, zona de producție lasă de dorit, dar în același timp la Suceava găsim niște branduri naționale de care trebuie să ne mîndrim”. Domnul Apostol s-a referit, fără să o numească, la fabrica de înghețată ”Betty Ice”, care este în cartierul Ițcani. Întrebat dacă o autostradă care să străbată județul ar ajuta Suceava să crească, Dan Apostol a spus: ”Dacă va apărea o astfel de infrastructură de transport cu siguranță, nu pentru că o spun eu, ci pentru că istoria ne demonstrează. De la Imperiul Roman încoace acolo unde a existat o cale de transport a oamenilor și o cale de transport a mărfurilor acolo s-au construit orașe prospere și la nodurile unor astfel de drumuri s-au dezvoltat unele dintre cele mai importante cetăți. Dacă prin județul Suceava ar trece o cale de transport oameni, de transport mărfuri, eu cred că județul ar avea o mult mai mare șansă de dezvoltare pe axa Est-Vest”. În prezent, jurnalistul economic Dan Apostol este director al Direcției Comunicare din cadrul Autorității de Supraveghere Financiară.









