În perioada 14 – 25 iulie, Muzeul Național al Bucovinei va organiza la Mănăstirea Humorului cea de-a XI-a ediție a Taberei de pictură pentru artiști plastici profesioniști. Tabăra de anul acesta îi are ca invitați pe Cela Neamțu, Costin Neamțu și Virgiliu Parghel de la București, Liviu Suhar de la Iași, Doina Valeria Mihăilescu de la Timișoara, Ștefan Potop de la Piatra Neamț, Liviu Șoptelea de la Botoșani, Ovidiu Buzec de la Siret, Emilian Gavrilean de la Gura Humorului și Pușa Pîslaru, Ion Coțofan, Oana Hrișcă, Sorin Baciu, Sergiu Grapă și Răzvan Ștefan Horobeț din Suceava. Colaborarea dintre muzeu și artiștii contemporani va îmbogăți colecția de artă a Muzeului Național al Bucovinei cu încă 30 de lucrări reprezentative. Acestea vor fi expuse în luna octombrie pe simezele Muzeului de Istorie.









