• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
luni, 10 august, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Administrație

Dan Ioan Cușnir: Atîta timp cît nu ești în stare să faci funcțională Comisia Tehnică de Urbanism, ce rost are să vorbești de o comisie de estetică?

18 noiembrie, 2022
în Administrație
0 0
Cușnir: Comisie de anchetă pentru Spitalul Județean
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Liderul grupului PSD din Consiliul Local Suceava, Dan Ioan Cușnir, susține că aleșii social-democrați au propus în septembrie 2020 și în decembrie 2021 constituirea Comisiei de estetică în urbanism, dar inițiativa lor a fost respinsă de primarul PNL Ion Lungu. El a făcut declarația, la Radio Top, în contextul în care primarul a afirmat săptămîna aceasta că intenționează să înființeze noua comisie din care să facă parte și cei care critică modul cum arată orașul.

Consilierul PSD a spus: „Ion Lungu a copiat probabil de la Gheorghe Flutur acest stil. Întîi omoară ceva, omoară o idee, omoară un proiect pentru simplul fapt că nu a fost ideea lui și după cîțiva ani iese și spune că vrea să facă el acel lucru. Noi nu am fost băgați în seamă pentru că sîntem în opoziție și opoziția nu are voie să vină cu propuneri. Estetica urbană nu a inventat-o Ion Lungu săptămîna aceasta, doar că lui îi place să apară cu tot felul de fumigine. Practic, mentalitățile astea nu mai pot fi schimbate. Oamenii ăștia chiar nu înțeleg care este rolul adiminstrației locale și că nu trebuie să faci o comisie pentru a nu mai fi criticat. Rolul administrației este acela de a crește calitatea vieții oamenilor dintr-o localitate”. Dan Cușnir a mai arătat că despre funcționalitatea unei comisii poți vorbi numai după ce îi dai atribuții, putere și independență politică.

El a adăugat: „Atîta vreme cît acea comisie de estetică nu este funcțională, ea nu va fi decît un paravan care să acopere mizeriile urbanistice gestionate de către Lungu și Harșovschi în ultimii 18 ani. Comisia de estetică trebuie să se ocupe de înfrumusețarea orașului, de înfrumusețarea mobilierului urban, de înfrumusețarea parcurilor și de tot ceea ce înseamnă estetică”. Totodată, consilierul Cușnir a remarcat că, la Suceava, Comisia Tehnică de Urbanism nu este funcțională și a menționat: „Atîta timp cît acea comisie nu este funcțională, ea are un singur rol în realitate: ca PUZ-urile și autorizațiile de construire care au primit girul lui Lungu și Harșovschi să primească și girul Comisiei Tehnice de Urbanism. Dacă acea comisie ar fi puternică și independentă nu am vedea în Suceava blocuri precum cel de lîngă patinoar, blocul de pe Alexandru cel Bun, de lîngă Centrul Militar, sau blocul de pe Samoil Isopescu, de vizavi de Hotel <Balada>. Sînt niște mizerii urbanistice, care nu au cum să treacă de o comisie care-și face treaba. Atîta timp cît nu ești în stare să faci funcțională Comisia Tehnică de Urbanism, ce rost are să vorbești de o comisie de estetică?”.

 

 

Tags: comisie de esteticăcomisie de urbanismDan Ioan CușnirIon LunguSuceava

Articole similare

Două stații de autobuz din Suceava, modernizate cu bani privați. Gara Burdujeni și ”Confecția” intră în transformare
Administrație

Două stații de autobuz din Suceava, modernizate cu bani privați. Gara Burdujeni și ”Confecția” intră în transformare

7 august, 2026
Asfaltarea DJ 178A dintre Costîna și Șcheia a început. Lucrările ar urma să fie gata în cel mult două săptămîni
Administrație

Asfaltarea DJ 178A dintre Costîna și Șcheia a început. Lucrările ar urma să fie gata în cel mult două săptămîni

6 august, 2026
Lansarea proiectului ”Îmbunătățirea cooperării amonte-aval a stakeholderilor de pe râul Siret privind reziliența la inundații” – FR SIRET, ID Proiect: ROUA00384
Administrație

Lansarea proiectului ”Îmbunătățirea cooperării amonte-aval a stakeholderilor de pe râul Siret privind reziliența la inundații” – FR SIRET, ID Proiect: ROUA00384

6 august, 2026
Viceprimarul Lucian Harșovschi: În Suceava nu se vor mai face parcări cu plată. Plata s-a introdus doar la cererea asociațiilor de proprietari, pentru ca riveranii să aibă unde să-și parcheze mașinile cu 32 de bani pe zi
Administrație

Abonamentele de parcare ajung în zona Luceafărului 1. Cererile se depun exclusiv online

6 august, 2026
Iluminatul public, adjudecat pentru un an unor firme locale
Administrație

Primăria Suceava, măsuri pentru diminuarea consumului de energie electrică. Una dintre ele, iluminatul stradal va funcționa la intensitate redusă (75%) în intervalul orar 21:00 – 00:00

6 august, 2026
Au început lucrările pentru montarea celor 100 de insule ecologice digitalizate din Suceava
Administrație

Au început lucrările pentru montarea celor 100 de insule ecologice digitalizate din Suceava

5 august, 2026
Articolul următor
Heliportul de pe terasa Spitalului Județean, finalizat. Pentru a deveni funcțional mai trebuie doar un document de la Ministerul Sănătății, care să permită angajarea a 6 persoane (Foto)

Se vor face șase angajări, pentru ca heliportul SMURD de pe terasa Spitalului Județean Suceava să devină operațional

Makongo – Chika – Filip și gol! Foresta Suceava – Bucovina Rădăuți 1-0, iar Suceava termină turul pe primul loc! Un penalty primit de echipa suceveană a fost ratat de două ori. Au bătut jenant și Căinari, și Chika  (Foto)

Consilierul local Dan Ioan Cușnir: Foresta era înainte într-o bulă greșită din punct de vedere al managementului, din punct de vedere administrativ. Sper să continue cu rezultatele bune

Încă un autobuz electric de la firma poloneză ”Solaris” a ajuns la Suceava. Pînă la finalul anului vor fi ajuns toate cele 15. Două dintre autobuze vor fi scoase pe traseu în perioada următoare

7 din cele 15 autobuze electrice poloneze contractate au ajuns, deja, la Suceava

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM