Primarul de Cornu Luncii, Gheorghe Fron, a anunțat că se dorește reabilitarea termică a școlii generale din Brăiești cu fonduri europene. El a declarat că proiectul are o valoare de 3,2 milioane de lei și a fost depus spre finanțare la Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Est. Contribuția Primăriei va fi de peste 437.000 de lei. Gheorghe Fron a afirmat: „Școala este veche de prin anii `70 și necesită urgent lucrări de eficientizare energetică pentru a scădea consumul de energie termică. Noi, Primăria, am făcut modernizări la toate școlile din comună, inclusiv la școala din Brăiești, pentru a asigura condiții civilizate de studiu elevilor. Însă, acum trebuie să reabilităm termic o parte dintre ele. Vom depune un proiect similar și pentru Școala din Băișești și ne gîndim să vedem ce facem cu Școala din Păiseni. Recent am terminat lucrările de reabilitare și pentru cea de-a doua școală din Sasca Mare, care arată foarte bine”. Primarul Fron a subliniat că educația reprezintă o prioritate pentru el. La școlile din Cornu Luncii învață peste 800 de elevi.









