Consilierul local PMP Anca Gîtlan apreciază că înființarea unei Facultăți de Medicină la Universitatea „Ștefan cel Mare” va aduce numeroase beneficii comunității sucevene. Prezentă în studioul Radio Top, consiliera a declarat: „Vorbesc de impactul social, dar și de impactul economic. Este clar că va crește prestigiul USV și că universitatea va atrage mai mulți studenți. Mai mulți studenți înseamnă o putere de cumpărare mai mare, adică vor merge mult mai bine afacerile din zonă. Nu în ultimul rînd vorbim, pe termen lung, de sănătatea sucevenilor. Atunci cînd instruiești medici, aici, acasă, în vecinătatea Spitalului Județean, pentru ca apoi să se îngrijească de noi, cresc șansele de a avea o resursă medicală mai bogată și mai numeroasă. Ai specialiști mai buni cînd ai facultate de medicină la tine acasă. Atunci cînd ești în competiție cu alte spitale din țară și aștepți să-ți vină absolvenți de prin alte universității șansele sînt mai mici”. În contextul controverselor de pe rețelele de socializare cu privire la posibilitatea ridicării sediului viitoarei facultăți de medicină în Parcul Areni, Anca Gîtlan a afirmat: „Aspectele legate de urbanismul Sucevei ar trebui gîndite de specialiști și nu pe Facebook, iar deciziile nu ar trebui luate funcție de niște păreri apărute pe Facebook”. Consiliera PMP a mai spus: „Normal ar fi ca toate autoritățile să facă front comun în încercarea de a pune în practică acest obiectiv măreț, înființarea facultății de medicină, pentru care s-au făcut pași importanți în ultimii ani de către conducerea universității sucevene”.









