Finala Concursului Național ”Vreau să fiu ca Iuliu Maniu” se va desfășura în perioada 17 mai – 19 mai 2024, la Bădăcin, în sala de Conferințe a Muzeului Iuliu Maniu, iar la aceasta vor participa și elevi de la cîteva școli sucevene. Conform inspectorului de specialitate din cadrul Inspectoratului Școlar Suceava, doctorul în istorie Daniel Hrenciuc, ”obiectivul principal al concursului este cunoașterea personalității lui Iuliu Maniu, a gîndirii sale, viziunii și acțiunii sale politice în beneficiul unității naționale, democrației și împotriva oricărei forme de totalitarism. Elevii participanți vor putea vizita și închisoarea de la Sighet, Cimitirul Săracilor de la marginea Sighetului, la Bădăcin, precum și alte locuri ale memoriei”.
La faza finală a acestui concurs participă elevi de la Liceul Tehnologic <Ion Nistor> Vicovu de Sus, Colegiul Silvic Cîmpulung Moldovenesc, Colegiul Național Militar <Ștefan cel Mare> Cîmpulung Moldovenesc, Colegiul Național <Petru Rareș> Suceava și Liceul Tehnologic <Petru Mușat> Suceava. Participarea elevilor la acest concurs este susținută de Fundația <Iuliu Maniu – Ion Mihalache>. Iuliu Maniu, fost prim-ministru și președinte al Partidului Național Țărănesc, s-a născut la Bădăcin pe 8 ianuarie 1873 și a murit pe 5 februarie 1953 în închisoarea de la Sighet.









