• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
sâmbătă, 27 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Educație

Iordache: Cei de la Ministerul Educației nu prea știu ce vor

21 mai, 2020
în Educație
0 0
Iordache: Cei de la Ministerul Educației nu prea știu ce vor
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Radio Top: Văd că la Suceava, Colegiul Național de Informatică „Spiru Haret” a rămas pe mîini bune. Ați plecat, dar conducerea de acolo își face treaba. Văd că au pus tunel de dezinfecție, au făcut circuite speciale pentru a nu fi probleme cînd vor reveni profesorii și copii la școală.

Virginel Iordache (profesor, membru al Comisiei de Învățămînt din Senat și fost director al Colegiului Național Spiru Haret): Eu vreau să vă spun că în această perioadă, la toate școlile se desfășoară activități febrile pentru pregătirea școlilor în vederea întoarcerii elevilor și a cadrelor didactice. Mă bucur că una dintre școlile fanion ale acestui județ, Colegiul Național de Informatică, se află printre ele. Vă mărturisesc că și eu sînt plăcut impresionat de ceea ce se întîmplă la Colegiul Național de Informatică și am avut mînă bună… Important este ca elevii să fie primiți în condiții de securitate maximă. Ceea ce regret eu, și nu aș vrea să trasform intervenția mea într-o intervenție politică, este că cei de la Minister nu prea știu ce vor. În fiecare zi vin cu completări sau cu contraziceri din ordinele pe care le-au dat anterior.

Radio Top: Concret?

Virginel Iordache: Un caz concret, masca, cel mai simplu lucru. Inițial, ni s-a spus că masca este obligatorie tot timpul examenului și apoi vine un alt ordin modificator care spune că masca nu mai este obligatorie. O poartă doar cine vrea și apoi, aseară, prim-ministrul a spus că va emite o hotărîre în cazul stării de alerte maxime în care masca este obligatorie. Apoi, bîlbîiala aceasta… Mă bucur, în schimb, că s-a ajuns la ideile pe care le împărtășeam și eu la un moment dat cu echivalarea probelor de competențe. Probele de competențe lingvistice, de exprimare în limba română, de comunicare în limba română și proba de competențe a competențelor digitale se echivalează. Eu sînt foarte îngrijorat. De altfel, în cadrul Comisiei de Învățămînt din Senat am incitat-o pe doamna ministru Anisie (n.a. – ministrul Educației, Monica Anisie), i-am spus care sînt durerile mele și evident au urmat și colegi de-ai mei. Dumneaei, la întrebările care le-am pus noi, conjugă verbul a face la viitor, vom face, vom drege… Își asumă foarte mare responsabilitate… Eu cred că nu e nimic mai prețios decît viața oamenilor. Și cred că în momentul acesta modul în care se acționează este haotic. Și cu toate că a fost trimis un ordin comun al celor două ministere, al Sănătății și al Educației, fiecare ordin de ministru se termină cu următoarea sintagmă… „de buna ducere la îndeplinire a acestui ordin răspund inspectorii școlari generali și conducerile unităților de învățămînt”. Adică, nu se cunosc realitățile din teritoriu, dar cineva trebuie să răspundă. Nu există o foaie de parcurs clară pe care să o urmărească directorii. Și fac o paranteză, de aici admirația mea pentru conducerile școlilor, pentru profesori, pentru că trebuie să improvizeze cu resurse materiale limitate. Și fac o altă paranteză și le spun celor care ne ascultă că autoritățile locale au cheltuit pentru această pandemie, pentru rezolvarea problemelor, în jur de 500 de milioane de lei noi, iar guvernul le-a dat doar 17 milioane.

Radio Top: Sînt localități mai cu bani, ca Suceava, și care se implică. A dat Primăria Suceava bani, dar sînt localități mai sărace, care nu-și permit.

Virginel Iordache: Exact. Trebuie ca măsurile care se iau să fie luate după o foaie de parcurs clară, măsuri eficiente, care să aibă în vedere mai întîi siguranța copiilor și siguranța cadrelor didactice. Spuneam că i-am pus doamnei Anisie mai multe întrebări, cum se asigură securitatea elevilor, cum se asigură securitatea profesorilor care supraveghează, cum se asigură securitatea profesorilor care corectează tezele. Răspunsul a fost: o să vedem, o să rezolvăm… Pînă în acest moment doar o singură problemă a fost rezolvată, cea a competențelor despre care discutam înainte.

Radio Top: Domnule profesor, era un sindicat care a spus că profesorii refuză să se întoarcă la școală pentru că nu li se asigură măști… Cum a rămas: sînt măști și pentru copii și pentru profesori?

Virginel Iordache: Eu zic că asta este cea mai mică problemă pe care o are învățămîntul în momentul acesta. Nu se pune problema ca un profesor să nu poată să achiziționeze o mască, dar problema e că portul măștii mai mult de două ore…, spun și eu ce spun specialiștii. Și am o mare încredere în profesorul Streinu Cercel (n.a. – managerul Institutului de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București, Adrian Streinu Cercel)… Portul măștii mai mult de două-trei ore înseamnă de fapt o pepinieră a coronavirusului… Problema e simplă, cît se poartă mască… Și faptul că profesorii, orice ar face colegii mei sînt în contact unii cu ceilalalți, deci instruirea, corectura, nu se pot face individual… Dar, repet, cred că pînă la urmă problema măștilor este cea mai mică problemă care este în momentul ăsta… Să nu uităm că după data de 2 iunie copiii vor reveni la școală. Mă refer la copiii de la clasa a VIII-a și la cei de clasa a XII-a, pentru a face pregătire. Probabil că va fi un preludiu pentru ceea ce se va întîmpla la examenul de bac. Atunci se vor lua ultimele măsuri reglatorii, dar să sperăm că totul se va sfîrși cu bine. Cu toate că eu am convingerea că vor fi și cazuri cînd lucrurile nu vor funcționa bine…

Radio Top: Acum, și profesorii și directorii școlilor trebuie să se descurce… Sînt oameni maturi, cu experiență, au carte… Trebuie să se descurce fiecare, zic…

Virginel Iordache: Așa este…

Radio Top: Cred că o chestiune foarte importantă și care nu trebuie discutată începînd de mîine, ci trebuia să fie discutată de alaltăieri, este ce facem în anul școlar care vine? Nu angajăm profesori, învățători, nu trebuie să fie mai puțini copii la clasă?

Virginel Iordache: Astea au fost problemele pe care le-am ridicat. Ba, mai mult, le-am deschis drumul celor de la minister oferindu-ne să modificăm Legea, astfel încît anul școlar 2020-2021 să fie deschis în condiții foarte bune. Mai mult de atît, am sugerat primului ministru ca școlile, acuma fiind închise, în perioada asta să se desfășoare lucrări de dezinfecție, dezinsecție, de construcție, în așa fel încît să asigurăm și locuri de muncă, dar și școlile să fie pregătite poentru noul an școlar. Așteptăm răspunsul autorităților care, repet, așa se dau de mari că ar cunoaște problema, dar măsurile, așa cum le văd toți românii, sînt uneori sau de cele mai multe ori haotice sau luate după ureche.

Articole similare

Lucrările de reabilitare a clădirii Colegiului ”Petru Mușat”, încheiate
Educație

Evaluarea Națională. Aproape 230 de elevi au absentat la examenul la Matematică

24 iunie, 2026
Elevii clublui de lectură ”Cititorii Cetății” Suceava, dezbatare la Palatul Parlamentului referitoare la drepturile copiilor. Prof. Anca Gorban: Elevii au pus problema aplicării riguroase a volumului legal de teme acasă
Educație

Evaluarea Națională, proba la Limba și Literatura Română. Prof. Anca Gorban, de la ”Eminescu”: În general, a fost subiect accesibil. Notele mari merg la cei care au citit cu atenție cerințele și au lucrat la detalii. Examenul a fost mai ușor decît simularea

23 iunie, 2026
O singură medie de 10 la simularea Evaluării Naționale
Educație

O elevă care dădea Evaluarea Națională la ”Miron Costin” a ratat prima probă, din cauză că i s-a făcut rău și a ajuns la spital

22 iunie, 2026
Festivatate de încheiere a anului de învățămînt la Colegiul ”Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, școala cu 698 de elevi care au media generală peste 9
Educație

Festivatate de încheiere a anului de învățămînt la Colegiul ”Eudoxiu Hurmuzachi” Rădăuți, școala cu 698 de elevi care au media generală peste 9

20 iunie, 2026
Județul Suceava, locul XVI pe țară după rata de promovare a celor două sesiuni ale Bacalureatului
Educație

Peste 6.000 de elevi suceveni, înscriși pentru Evaluarea Națională. Vor fi 148 de centre de examen

19 iunie, 2026
Studenți și profesori din România, Polonia, Italia, Spania și Canada, la Cacica, într-un program dedicat valorificării patrimoniului cultural
Educație

Studenți și profesori din România, Polonia, Italia, Spania și Canada, la Cacica, într-un program dedicat valorificării patrimoniului cultural

18 iunie, 2026
Articolul următor
Iordache: ÎPS Pimen, stîlpul ortodoxiei din România

Iordache: ÎPS Pimen, stîlpul ortodoxiei din România

Bazariștii, scutiți de chirie și în mai

Bazariștii, scutiți de chirie și în mai

ÎPS Pimen, pacientul și duhovnicul dr. Costea

ÎPS Pimen, pacientul și duhovnicul dr. Costea

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM