Consiliul Județean Suceava a semnat, astăzi, la Palatul Administrativ, un nou contract de finanțare, în baza Legii nr. 350/2005, cu Rugby Club Gura Humorului. RC Gura Humorului este singura echipă din județul Suceava care evoluează în Liga de Rugby Kaufland, primul eșalon valoric al rugbyului românesc. Finanțarea acordată de Consiliul Județean Suceava pentru proiectul „Rugby în Bucovina – Vizibilitate, Dezvoltare și Implicare” este în valoare de 415.000 de lei.
Vicepreședintele Consiliului Județean Suceava Nicolae Robu a declarat: „Consiliul Județean Suceava este alături de Rugby Club Gura Humorului, o echipă tînără, cu foarte mult potențial, care reprezintă județul nostru într-o competiție extrem de puternică. Știm foarte bine cît de greu este să susții un club de rugby la acest nivel. Fără sprijin, ar fi foarte dificil pentru această echipă să reziste într-un campionat în care costurile sînt mari, deplasările sînt dificile, iar adversarii sînt cluburi cu tradiție și bugete importante. De aceea, venim concret în sprijinul rugbyului sucevean. Nu putem întoarce spatele performanței și nu putem ignora munca unor oameni care țin în viață un sport frumos, nobil, dar prea puțin finanțat în ultimii ani”, a transmis Nicolae Robu.
Rugby Club Gura Humorului are 24 de sportivi legitimați, dintre care 23 au sub 23 de ani, iar proiectul finanțat vizează participarea echipei în Liga de Rugby Kaufland și în Cupa României, organizarea de meciuri, antrenamente, deplasări și activități de promovare a rugbyului în comunitate.
Președinta Rugby Club Gura Humorului, Gabriela Andronache, a mulțumit Consiliului Județean Suceava pentru sprijinul acordat și a subliniat importanța colaborării dintre administrație și mediul sportiv.








