Antrenorul principal al CSU Suceava, Bogdan Șoldănescu, speră ca publicul să facă o atmosferă care să ajute echipa să cîștige meciul cu Potaissa Turda. CSU Suceava va juca sîmbătă, 22 noiembrie, de la ora 17.30, pe teren propriu cu Potaissa Turda, în etapa a IX-a din Liga Națională de handbal masculin.
Bogdan Șoldănescu a declarat: Într-adevăr, sunt șase săptămâni de când nu am mai jucat acasă, o perioadă foarte lungă. Probabil suporterii sunt dornici să vadă din nou handbal de calitate și îi invităm sâmbătă să ne susțină așa cum au făcut mereu. Le cerem de data asta să fie și mai gălăgioși decât de obicei, pentru că avem mare nevoie de acest lucru, să punem presiune pe adversar și să ținem punctele la Suceava. Va fi un meci dificil. Întâlnim vicecampioana României, dar credem că suntem capabili să obținem o victorie. Mereu meciurile cu ei au fost strânse, cu multe răsturnări de situație. Așa cred că va fi și sâmbătă și sper să fim lucizi până în minutul 60 și să avem câștig de cauză. Suntem foarte motivați. Avem, într-un fel, o revanșă de luat după ceea ce s-a întâmplat în returul campionatului trecut, unde am simțit cu toții că am pierdut puncte pe nedrept. A fost și accidentarea lui Cătălin Zarițchi, care abia la meciul cu Sighișoara a fost 100% apt pentru a reveni într-un joc oficial”.
Domnul Șoldănescu a adăugat: ”Urmează un tur de forță pentru noi: cinci partide în trei săptămâni, dintre care patru pe teren propriu, împotriva unor adversari tari. Ne propunem să câștigăm puncte din fiecare meci. Începem cu cel de sâmbătă, cu Turda, dar și în viitor, chiar dacă întâlnim adversari mai bine cotați sau echipe care au terminat sus sezonul trecut, ne propunem meci de meci să câștigăm. Cred că am arătat un handbal bun până acum și suntem îndreptățiți să sperăm la maximum din fiecare meci. Chiar și cu Dinamo acasă o să ne luptăm. De fiecare dată am făcut-o, iar uneori doar experiența lor mai mare sau valoarea individuală ne-au făcut să cedăm punctele. Ne luptăm cu fiecare adversar, indiferent de numele lui, și cred că avem o echipă determinată să facă acest lucru”.
CSU Suceava ocupă locul VIII în Liga Zimbrilor, iar Potaissa este pe locul III.










