Comuna Mitocu Dragomirnei va găzdui pe 10 mai o nouă ediție a unui turneu de rugby pentru veterani în memoria lui Ioan Alexiuc. Anul acesta va fi și o secțiune pentru copii.
Într-o intervenție telefonică la Radio Top, președintele Asociației Județene de Rugby Suceava, Lucian Preutescu, a declarat: ”Pe 10 mai sînteți invitați la Mitocu Dragomirnei, unde fostul sportiv Cristian Alexiuc organizază a patra ediție a turneului în memoria lui Ioan Alexiuc, tatăl domnului Cristian. Acest turneu a debutat mai timid în 2022 cu 50 de participanți. Au fost cîteva meciuri de old boys, iar acum, la a patra ediție, deja s-a mărit, s-a extins. Sînt echipe de old boys invitate din toată țara, vor fi în jur de șapte – opt echipe de old boys, iar anul ăsta, ca noutate, Asociația Județeană de Rugby organizează și o competiție dedicată copiilor de rugby-tag și de mini-rugby”.
Lucian Preutescu a adăugat că ”regretatul Ioan Alexiuc s-a născut și a copilărit în Mitocu Dragomirnei, iar Mitocu Dragomirnei are o tradiție în rugby”, unii jucători care au făcut performanță fiind născuți în această comună.